8
Schematyczny rysunek mózgu ludzkiego widzianego z góry, pokazujący spoidło wielkie i specjalizację funkcji półkul mózgowych (opracowano na podstawie: Levy, 1972, str. 163). : .
Funkcje językowe
Analiza
Prawa j
połowa ciała T |
Prawe pole_^-V^ widzenia \
Lewa półkula ^^ !
Reprezentacja przestrzenna
Synteza
Lewa połowa ciała
Lewe pole widzenia
Prawa półkula
Spoidło wielkie (ciało modzelowate, corpus callosum)
Podobieństwa między funkcjonowaniem pacjentów z uszkodzeniem płatów czołowych w laboratorium i klinice a zachowaniem Phineasa Gage'a są oczywiste. Phineas był podobnie impulsywny, łatwo się rozpraszał i nie był w stanie zrealizować swoich planów do końca ani też ocenić ich konsekwencji. Zmiany emocjonalne i osobowościowe, które zaszły u niego, mogą mieć te same przyczyny. Nie potrafił już kontrolować, modulować, hamować i oceniać ani swoich reakcji emocjonalnych, ani swego działania.
Zróżnicowanie lewa — prawa
30O
wykjw m
Zespół rozszczepienia mózgu
Jl
osbied to
Lewa półkula i funkcje | językowe; prawa półkula zdolności przestrzenne
ORGANIZACJA MÓZGU W WYMIARZE LEWA—-PRAWA
Mózg człowieka jest zróżnicowany na zasadzie lewa — prawa w większym stopniu niż mózg jakiegokolwiek innego gatunku istot żywych. U wszystkich kręgowców lewa połowa mózgu odbiera większość bodźców z prawej połowy ciała, a ponadto lewa półkula kieruje działaniami prawej strony organizmu. Taka „przeciwległa" (kontralateralna) projekcja ma ogromną wartość diagnostyczną. We wszystkich niemal przypadkach, jeśli osłabienie siły mięśniowej, porażenie lub utrata czucia po jednej stronie ciała spowodowane zostały uszkodzeniem mózgu, to miejsce uszkodzenia mózgu znajduje się po stronie przeciwległej do dotkniętej schorzeniem części ciała.
Funkcjonowanie obu półkul mózgowych różni się jakościowo. Znaczenie tej różnicy można najlepiej pokazać na przykładzie zespołu rozszczepienia mózgu (split-brairi).
Przyjmijmy, że wszystkie stwierdzenia w dalszym ciągu tego rozdziału odnoszą się do osób praworęcznych, chyba że zostanie wyraźnie zaznaczone, iż jest inaczej. U osób leworęcznych organizacja półkulowa jest znacznie mniej konsekwentna niż u praworęcznych.
Zespół rozszczepienia mózgu jest skutkiem ubocznym zabiegu chirurgicznego (Bogen i Yogel, 1975), podczas którego spoidło wielkie (Rycina 17. l B i 17.8) oraz inne większe połączenia międzypółkulowe zostają przecięte po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się napadów padaczkowych (omawianych w dalszym ciągu rozdziału) z jednej półkuli mózgu na drugą. W wyniku tej operacji półkule mózgowe nie mogą komunikować się ze sobą. Pacjenci sprawiają wrażenie, jakby mieli dwie świadomości w jednej głowie. Tylko lewa półkula mózgu umie „mówić", także
ORGANIZACJA UKŁADU NERWOWEGO... • 189
g — bw< .
Lewa półkula i zdolności
analityczne; prawa półkula
i zdolności syntezy
-sin Sin
jej b , i peron
jej zdolność rozumienia mowy jest na znacznie wyższym poziomie. Prawa półkula ma przewagę nad lewą w zadaniach wymagających zdolności przestrzennych i w rozpoznawaniu złożonych figur trudnych do opisania słowami (zwerbalizowania), np. twarzy (Gazzaniga, 1970; Levy, 1972, 1980; Sperry, 1974, Zaidel, 1978a, 1978b).
Różnice międzypółkulowe można dobrze zilustrować na przykładzie zadania, polegającego na kopiowaniu prostych figur prawą ręką (lewa półkula) i lewą ręką (prawa półkula) (Rycina 17.9). Rysunki wykonane prawą ręką sugeruj ą ogólne zaburzenia organizacji świata przestrzennego. Figury te nie są trój wymiarowe, natomiast w rysunkach wykonanych lewą ręką trójwymiarowość została zachowana. Podsumowując różnice międzypółkulowe, można powiedzieć, że lewa półkula jest lepsza w analizowaniu napływających informacji oraz ich rozdzielaniu na sekwencje czasowe, podczas gdy prawa półkula jest lepsza w łączeniu elementów w całość oraz w tworzeniu reprezentacji przestrzennych (Levy, 1980; Brad-shaw i Nettleton, 1981).
Różnice te wywołuj ą wiele następstw w psychopatologii. Zaburzenia funkcji językowych pojawiają się na ogół w wyniku uszkodzenia lewej półkuli (u osób .praworęcznych). Zaburzenia orientacji przestrzennej lub rozpoznawania twarzy i innych złożonych konfiguracji występuj ą znacznie częściej w rezultacie uszkodzenia prawej półkuli mózgu.
Rycina 17.9
Pacjentów, którym przecięto spoidło wielkie, proszono o skopiowanie różnych rysunków wzorcowych — jedną kopię pacjenci rysowali lewą ręką (prawa półkula), drugą zaś — prawą ręką (lewa półkula). Rezultaty wskazują na lepszą orientację przestrzenną prawej półkuli. Pacjenci, mający uszkodzony prawy płat ciemieniowy — niezależnie od tego, którą ręką rysowali — ujawniają taki rodzaj deficytu, jaki widoczny jest na rysunkach wykonanych prawą ręką (Źródło: Gazzaniga, 1970, str. 99).
j duł i
ogarurfkj ouJ t; k
vbśL.>i .(M '(worbłn gpia >'s
Lewa ręka Prawa ręka
(prawa (lewa
Wzór półkula) półkula)
190
CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO A PSYCHOPATOLOGIA
HIERARCHICZNA ORGANIZACJA UKŁADU NERWOWEGO (w WYMIARZE GÓRA-DÓŁ)
Wyższe poziomy nadbudowane
są nad niższymi poziomami
układu nerwowego
\
W '
ugsóm
Rycina 17.10
Lewy górny rysunek przedstawia normalną reakcję na drapanie podeszwy stopy. Po prawej u dołu przedstawiono patologiczny odruch Babińskiego stymulowany w ten sposób. Odruch Babińskiego powstaje na zasadzie zniesienia hamowania po uszkodzeniu wyższych pięter układu ruchowego (źródło: Gardner, 1975).