Historia wymaga pasterzy, nie rzeĹşnikĂłw.

8
Schematyczny rysunek mózgu ludzkiego widzianego z góry, pokazujący spoidło wielkie i specjalizację funkcji półkul mózgowych (opracowano na podstawie: Levy, 1972, str. 163). : .
Funkcje językowe
Analiza
Prawa j
połowa ciała T |
Prawe pole_^-V^ widzenia \
Lewa półkula ^^ !
Reprezentacja przestrzenna
Synteza
Lewa połowa ciała
Lewe pole widzenia
Prawa półkula
Spoidło wielkie (ciało modzelowate, corpus callosum)
Podobieństwa między funkcjonowaniem pacjentów z uszkodzeniem płatów czołowych w laboratorium i klinice a zachowaniem Phineasa Gage'a są oczywiste. Phineas był podobnie impulsywny, łatwo się roz­praszał i nie był w stanie zrealizować swoich planów do końca ani też ocenić ich konsekwencji. Zmiany emocjonalne i osobowościowe, które zaszły u niego, mogą mieć te same przyczyny. Nie potrafił już kontrolo­wać, modulować, hamować i oceniać ani swoich reakcji emocjonalnych, ani swego działania.
Zróżnicowanie lewa — prawa
30O
wykjw m
Zespół rozszczepienia mózgu
Jl
osbied to
Lewa półkula i funkcje | językowe; prawa półkula zdolności przestrzenne
ORGANIZACJA MÓZGU W WYMIARZE LEWA—-PRAWA
Mózg człowieka jest zróżnicowany na zasadzie lewa — prawa w więk­szym stopniu niż mózg jakiegokolwiek innego gatunku istot żywych. U wszystkich kręgowców lewa połowa mózgu odbiera większość bodźców z prawej połowy ciała, a ponadto lewa półkula kieruje działaniami pra­wej strony organizmu. Taka „przeciwległa" (kontralateralna) projekcja ma ogromną wartość diagnostyczną. We wszystkich niemal przypadkach, jeśli osłabienie siły mięśniowej, porażenie lub utrata czucia po jednej stro­nie ciała spowodowane zostały uszkodzeniem mózgu, to miejsce uszko­dzenia mózgu znajduje się po stronie przeciwległej do dotkniętej schorze­niem części ciała.
Funkcjonowanie obu półkul mózgowych różni się jakościowo. Znaczenie tej różnicy można najlepiej pokazać na przykładzie zespołu rozszczepie­nia mózgu (split-brairi).
Przyjmijmy, że wszystkie stwierdzenia w dalszym ciągu tego rozdziału odnoszą się do osób praworęcznych, chyba że zostanie wyraźnie zazna­czone, iż jest inaczej. U osób leworęcznych organizacja półkulowa jest znacznie mniej konsekwentna niż u praworęcznych.
Zespół rozszczepienia mózgu jest skutkiem ubocznym zabiegu chirur­gicznego (Bogen i Yogel, 1975), podczas którego spoidło wielkie (Ryci­na 17. l B i 17.8) oraz inne większe połączenia międzypółkulowe zostają przecięte po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się napadów padaczko­wych (omawianych w dalszym ciągu rozdziału) z jednej półkuli mózgu na drugą. W wyniku tej operacji półkule mózgowe nie mogą komuniko­wać się ze sobą. Pacjenci sprawiają wrażenie, jakby mieli dwie świado­mości w jednej głowie. Tylko lewa półkula mózgu umie „mówić", także
ORGANIZACJA UKŁADU NERWOWEGO... • 189
g — bw< .
Lewa półkula i zdolności
analityczne; prawa półkula
i zdolności syntezy
-sin Sin
jej b , i peron
jej zdolność rozumienia mowy jest na znacznie wyższym poziomie. Pra­wa półkula ma przewagę nad lewą w zadaniach wymagających zdolno­ści przestrzennych i w rozpoznawaniu złożonych figur trudnych do opi­sania słowami (zwerbalizowania), np. twarzy (Gazzaniga, 1970; Levy, 1972, 1980; Sperry, 1974, Zaidel, 1978a, 1978b).
Różnice międzypółkulowe można dobrze zilustrować na przykładzie zadania, polegającego na kopiowaniu prostych figur prawą ręką (lewa półkula) i lewą ręką (prawa półkula) (Rycina 17.9). Rysunki wykonane prawą ręką sugeruj ą ogólne zaburzenia organizacji świata przestrzenne­go. Figury te nie są trój wymiarowe, natomiast w rysunkach wykonanych lewą ręką trójwymiarowość została zachowana. Podsumowując różnice międzypółkulowe, można powiedzieć, że lewa półkula jest lepsza w ana­lizowaniu napływających informacji oraz ich rozdzielaniu na sekwencje czasowe, podczas gdy prawa półkula jest lepsza w łączeniu elementów w całość oraz w tworzeniu reprezentacji przestrzennych (Levy, 1980; Brad-shaw i Nettleton, 1981).
Różnice te wywołuj ą wiele następstw w psychopatologii. Zaburzenia funkcji językowych pojawiają się na ogół w wyniku uszkodzenia lewej półkuli (u osób .praworęcznych). Zaburzenia orientacji przestrzennej lub rozpoznawania twarzy i innych złożonych konfiguracji występuj ą znacz­nie częściej w rezultacie uszkodzenia prawej półkuli mózgu.
Rycina 17.9
Pacjentów, którym przecięto spoidło wielkie, proszono o skopiowanie różnych rysunków wzorcowych — jedną kopię pacjenci rysowali lewą ręką (prawa półkula), drugą zaś — prawą ręką (lewa półkula). Rezultaty wskazują na lepszą orientację przestrzenną prawej półkuli. Pacjenci, mający uszkodzony prawy płat ciemieniowy — niezależnie od tego, którą ręką rysowali — ujawniają taki rodzaj deficytu, jaki widoczny jest na rysunkach wykonanych prawą ręką (Źródło: Gazzaniga, 1970, str. 99).
j duł i
ogarurfkj ouJ t; k
vbśL.>i .(M '(worbłn gpia >'s
Lewa ręka Prawa ręka
(prawa (lewa
Wzór półkula) półkula)
190
CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO A PSYCHOPATOLOGIA
HIERARCHICZNA ORGANIZACJA UKŁADU NERWOWEGO (w WYMIARZE GÓRA-DÓŁ)
Wyższe poziomy nadbudowane
są nad niższymi poziomami
układu nerwowego
\
W '
ugsóm
Rycina 17.10
Lewy górny rysunek przedstawia normalną reakcję na drapanie podeszwy stopy. Po prawej u dołu przedstawiono patologiczny odruch Babińskiego stymulowany w ten sposób. Odruch Babińskiego powstaje na zasadzie zniesienia hamowania po uszkodzeniu wyższych pięter układu ruchowego (źródło: Gardner, 1975).