Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Jej wartość odżywcza i różnorodność zastosowań sprawiły, że kukurydza stała się nie tylko jedną z głównych upraw w USA, ale także jedną z najważniejszych w świecie. Mąka kuku-
rydziana, powszechnie stosowana w kuchni, jest bardzo ważnym składnikiem diety w przypadku celiakii.
Świeżo zerwana i ugotowana kolba kukurydzy ma delikatny słodki smak, który szybko traci po okresie żniw. Dostarcza witamin A, b1, B2, niacyny i składników mineralnych, takich jak żelazo, miedź, fosfor i magnez. Jedwabista wiecha z czubka kolby może służyć jako składnik naparu łagodzącego dolegliwości dróg moczowych i mającego działanie moczopędne, co bywa ważne w przypadku kamieni nerkowych. Ale by napar poskutkował, trzeba wypijać kilka kubków dziennie.
 
KUPALNIK - PATRZ ARNIKA
 
KURKUMA (CURCUMA OBLONGA)
Znana także jako ostryż popularna przyprawa korzenna wyrabiana z korzeni azjatyckiej rośliny. W tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej używano ostryżu do leczenia zapaleń i zwichnięć. Kurkuma zawiera żółty barwnik - kurkuminę, która jest składnikiem biologicznie czynnym. Od wieków znano jej właściwości i stosowano ją nie tylko do przyprawiania potraw, ale też jako środek konserwujący i barwiący.
Kurkuminoidy z ostryżu to grupa seskwiterpenów - związków organicznych o wyjątkowych właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Opóźniają one postęp chorób związanych ze starzeniem, zapobiegając uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, opóźniają wzrost komórek rakowych, chronią wątrobę przed truciznami, rozpuszczają kamienie w woreczku żółciowym, obniżają poziom cholesterolu, łagodzą obrzęki stawów i zwiększają ich giętkość, uśmierzają bóle menstruacyjne. Badania na nosicielach wirusa HIV udowodniły zbawienny wpływ substancji czynnych z ostryżu w leczeniu AIDS.
Zewnętrznie stosuje się ostryż w okładach, w połączeniu z lipą jest to świetny, od dawna znany domowy sposób na zwichnięcia, bóle mięśni i zapalenie stawów.
Dostępny jako dodatek odżywczy w postaci kapsułek.
 
KWAS ARACHIDONOWY
Jeden z podstawowych kwasów tłuszczowych, pełniący wiele zadań w organizmie, przyczyniający się do tworzenia prostaglandyn (PG). Prostoglandyny to substancje hormonopodobne, które pobudzają i kontrolują wiele funkcji ciała. PGE2 przyspiesza agregację płytek krwi i zwiększa zatrzymywanie wody, ale nadmiar PGE2,
powstający głównie po spożyciu produktów zwierzęcych, może wzmagać ból i stany zapalne. Kwas arachidonowy uwalnia leukotrieny - substancje, które wspomagają gojenie ran i urazów, jednak ich nadmiar może pobudzić zapalenie stawów, w szczególności reumatoidalne, astmę, łuszczycę i liszaj rumieniowaty. Syntezę PGE2 hamuje aspiryna i preparaty steroidowe osłabiające proces agregacji płytek krwi, ból i gorączkę. Aspirynajest obecnie lekiem stosowanym w profilaktyce prze-ciwzawałowej. Ponieważ jednak hamuje ona także działanie PGE1 - prostaglandy-ny, która neutralizuje działanie PGE2, wydaje się, że lepszym wyjściem jest zwiększanie poziomu w organizmie PGE1, substancji o naturalnym działaniu przeciwzapalnym. Można to uzyskać zażywając olejek z wiesiołka i rezygnując ze spożywania produktów zwierzęcych (z wyjątkiem niektórych ryb).
 
KWAS ASPARAGINOWY
Aminokwas nie należący do niezbędnych, działający chelatyzująco: może wiązać metale toksyczne w organizmie ludzkim, takie jak ołów i rtęć, oraz wspomagać ich wydalanie. Kwas asparaginowy wraz z fenyloalaniną tworzy popularny aspartam -160 razy słodszy od cukru i stosowany głównie w napojach dietetycznych oraz do sporządzania słodziku.
 
KWAS BENZOESOWY
Powszechnie stosowany jako środek konserwujący (E210) w wielu rodzajach przetworzonej żywności, znany jako substancja wywołująca uczulenia. Szczególnie podatne na tego typu uczulenia są dzieci, u których reakcją alergiczną mogą być bóle brzucha, nadpobudliwość, biegunki, astma i wysypka. Pochodną kwasu benzoesowego jest sacharyna.
 
KWAS FITYNOWY
Inaczej sześciofosforan inozytolu -jest formą jednej z witamin grupy B. Będący składnikiem otrębów, ziarna, nasion i strączkowych, kwas fitynowy wiąże się z wapniem, magnezem, żelazem, cynkiem i innymi minerałami, zaburzając ich wchłanianie w organizmie. Aby więc zapobiec niedoborom tych pierwiastków, należy zahamować działanie kwasu fitynowego, co osiąga się przez zaczynianie chleba, pieczenie i kiełkowanie ziarna.
Uwaga: Jedzenie dużych ilości surowych otrębów może spowodować niedobór wapnia i innych minerałów. Można temu zapobiec uzupełniając dietę preparatami multiwitaminowymi.
KWAS FOLIOWY
Jest to jedna z rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, częściowo syntezo-wana przez florę bakteryjną jelit. Chociaż organizm potrzebuje niewielkich ilości kwasu foliowego, mierzonych w mikrogramach, należy on do bardzo ważnych witamin. Wraz z witaminą B12 pełni kluczową rolę w tworzeniu czerwonych krwinek, zapobiegając anemii. Jest również bardzo istotnym czynnikiem w syntezie kwasów nukleinowych (DNA), zapewniając prawidłowy podział komórek. W szczególności odgrywa niezmiernie ważną rolę w rozwoju nerwów u płodu, ajego niedobór u ciężarnej kobiety może spowodować u jej dziecka rozszczep kręgosłupa.
Kwas foliowy ma jeszcze wiele innych dobroczynnych działań, m.in. pobudza wydzielanie substancji trawiennych w żołądku i tym samym usprawnia proces trawienia, zwiększa poziom estrogenów - hormonów żeńskich - i poprawia laktację, sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów umysłowych i emocjonalnych, pomaga w wytwarzaniu przekaźników nerwowych w mózgu (substancje przenoszące informacje między komórkami nerwowymi), podnosi poziom histaminy, łagodząc zaburzenia nerwowe.

Podstrony