Walki ze Szkodnictwem i Nadużyciami Gospodarczymi (działała ona do 1954 roku).
178
* 12 września - jednostronne wypowiedzenie konkordatu przez Rząd Jedności Narodowej.
* 23 listopada - dekret o organizacji szkolnictwa w okresie przejściowym.
1946
* 3 stycznia - dekret o nacjonalizacji przemysłu.
* 30 czerwca - referendum (sfałszowane).
* W lipcu - w gmachu KCZZ - odbyła się konferencja w sprawie przejęcia kontroli nad ZNP (Związkiem Nauczycielstwa Polskiego - w 1947 roku PPR kontrolowała już wybory do władz ZNP).
* W lipcu powołany został Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
1947
* 19 stycznia - wybory do sejmu, który miał spełnić rolę konstytuanty.
* 20 lutego - przyjęcie przez sejm Małej Konstytucji i rozpoczęcie stopniowego wycofywania agend NKWD z bezpośredniej działalności na ziemiach polskich.
* W lutym powołano Komisję Kulturalno-Oświatową i odpowiedni Wydział w KC PPR dla przygotowania „ofensywy ideologicznej".
* W kwietniu BP KC PPR podjęło uchwałę o wszczęciu „ofensywy ideologicznej".
* We wrześniu odbyło się spotkanie przedstawicieli 9 partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie, gdzie utworzono Biuro Informacyjne (Kominform) dla koordynacji polityki przez te partie realizowanej w tzw. „obozie państw socjalistycznych".
* W listopadzie BP KC PPR wydało memoriał, w którym zawarta była instrukcja „laicyzowania szerokich mas".
* W tym samym roku powołano jeszcze Specjalne Komisje Dyscyplinarne (w uniwersytetach i gimnazjach) do weryfikacji kadr. W wyniku ich działań zwolniono około 2000 nauczycieli (najczęściej wysoko wykwalifikowanych), dzięki czemu w najbliższych latach o 100% wzrosła liczba nauczycieli bez kwalifikacji. Wydano też zarządzenie o powszechnym obowiązku przysposobienia zawodowego i obronnego poprzez organizację „Służba Polsce".
1948
* l marca BP KC PPR uchwaliło ujednolicenie struktury systemu oświatowego (7+4), co faktycznie oznaczało likwidację liceum, nazwanie dawnego gimnazjum liceum ogólnokształcącym i przedłużenie szkoły podstawowej o l klasę (w sumie skracało to kształcenie ogólne o l rok).
* 15 kwietnia - list Episkopatu do młodzieży katolickiej, wzywający do wytrwania przy światopoglądzie chrześcijańskim.
* W maju wydano instrukcję o upaństwowieniu szkół zakonnych oraz likwidacji religii i symboli religijnych w szkołach.
* 22 lipca - scalenie wszystkich legalnych organizacji młodzieżowych i powstanie ZMP (Związku Młodzieży Polskiej) i ZAMP (Związku Akademickiego Młodzieży Polskiej).
179
* Likwidacja Tygodnika Warszawskiego i aresztowanie jego redaktorów, podporządkowanie cenzurze Tygodnika Powszechnego i Znaku.
* Zjazd NTP (Naukowego Towarzystwa Pedagogicznego) i jego likwidacja.
* ZNP zaczął realizować decyzję ZG o tworzeniu Zakładowych Organizacji Związkowych w oparciu o statut Zrzeszenia Związków Zawodowych.
* W dniach 15-21 grudnia odbył się Kongres Zjednoczeniowy PPR i PPS, w wyniku którego powstała PZPR, która w momencie swego powstania wyraziła wolę polityczną przeprowadzenia „ofensywy ideologicznej", zadekretowanej w kwietniu 1947 roku.
* W grudniu - przyjęcie przez ONZ (Organizację Narodów Zjednoczonych) Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
1949
* W kwietniu dr Adam Schaff przedstawił na Plenum KC PZPR plan akcji „N" (zwany „rozkułaczaniem nauki", tj. likwidacji tradycyjnie rozumianej humanistyki).
* Powołanie organu prasowego PZPR „Nowe Drogi".
* Zjazdy środowisk twórczych w celu narzucenia im stylu tworzenia zgodnego z zasadami „socrealizmu".
* Powołanie TPD (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci).
* Powołanie CUSZ (Centralnego Urzędu Szkolnictwa Zawodowego), który działał do 1956 roku.
* Likwidacja ZHP i stworzenie dwóch nowych organizacji: OH (Organizacji Harcerskiej) oraz ZMP (Związku Młodzieży Polskiej).
* Wydana została instrukcja MO (Ministerstwa Oświaty) o obowiązkowym szkoleniu ideologicznym nauczycieli.
1950
* Odebranie Kościołowi instytucji charytatywnej „Caritas" (później otrzymał ją PAX).
* Zarządzenie MO (zbieżność ze skrótem Milicji Obywatelskiej jest przypadkowa) o powołaniu w każdej szkole podstawowej zespołu społeczno-pedagogicznego, zajmującego się kierowaniem uczniów do określonych szkół ponadpodstawowych.
* Powołanie przy KC EZPR Instytutu Kształcenia Kadr Naukowych (tzw. „czerwonej profesury").
* Likwidacja Kuratoriów i Inspektoratów Oświaty (przywrócono instancje tak nazwane w 1958 roku, ale już z innymi ludźmi i do innych zadań) oraz powołanie na ich miejsce Wydziałów Oświaty przy Prezydiach Rad Narodowych.