Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Jest to możliwe dzięki temu, że są różne komponenty emocji. Mogę regulować stanem emocjonalnym przez zmianę odczuć, ekspresji, układów pobudzenia wewnętrznego. W efekcie jeśli człowiek chce może się nauczyć sprzężenia zwrotnego - na tym polega feet beck- uczenie się stanów emocjonalnych przez kontrolę fal mózgu itd. Jeśli człowiek chce, może regulować wykorzystując posiadane komponenty emocji (poprzez komponenty emocji). Ta zasada wskazuje na to, że człowiek może wykorzystywać różnie emocje. Fakt, że emocja ma komponenty wskazuje na to, że ja mogę oddziaływać różnie na człowieka. Np: mogę ekspresją tak wytwarzać stany emocjonalnie u drugiego człowieka, że on ulegnie mi, mogę się zgrywać ekspresją, mogę pokazywać cudowną twarz (na tym polega kokieteria - człowiek wystawia się tak do drugiego człowieka żeby go zachęcić ekspresją, nie zawsze to jest zgodne z wewnętrznymi odczuciami, wewnętrznie może czuć co innego), mogę wykorzystać emocje na rzecz własnego interesu, tworzenia pewnego układu - dzięki temu ja go wciągam w swoją orbitę. Wykorzystanie tej zasady może wskazywać też na charakterystyczny stan emocji
 
10. KLASYCZNE TEORIE EMOCJI (TEORIE PERYFERALNE, POZNAWCZE, MOTYWACYJNE, ADAPTACYJNE). Klasyczne teorie fizjologiczne
OMÓWIENIE KLASYCZNYCH TEORII EMOCJI
TEORIA PERCEPCYJNO- MOTYWACYJNA ROBERTA LEPPERA.
Autor akcentuje: poznanie i motywację od tego zaczyna całość rozważań. Autor podaje, że emocji nie da się od siebie odróżnić na podstawie:
· odmiennej świadomości doświadczania tych stanów,
· reakcji cielesnych,
· funkcji adaptacyjnych, które one pełnią.
Wg Roberta Leppera w/w kryteria są tylko częściowo słuszne. Szukał układu, takiej funkcji psychicznej, procesu psychicznego, który byłby procesem kluczowym i kryterium pozwalającym na odróżnienie emocji od siebie. Tym kryterium dla Roberta Leppera są efekty motywacyjne wyzwalane przez emocje. Motywacja jest kryterium rozróżnienia emocji. Żeby odróżnić emocje od siebie trzeba odp. na pytanie jakie zachowania są wzbudzane przez pewne stany psychiczne a zatem stany lęku - ktoś ucieka, stany gniewu - ktoś atakuje. Rozróżniamy, rozpoznajemy emocje tylko dlatego, że są motywami (i to jest jedyne kryterium odróżnienia emocji od siebie), że wzbudzają pewne działania. Emocje to motywy, które powodują uruchomienie pewnych zachowań, aktów, działań. Stany emocjonalne (nie będą kwestią utrzymywania się pewnych form percepcji, pewnych form zmian cielesnych) będą tak długo trwały jak długo będzie trwała skłonność do pewnego działania. Przy powstawaniu samego procesu emocjonalnego b. istotny udział ma poznanie (procesy percepcji). Nie ma możliwości działania, powstania motywacji jeśli nie będzie percepcji. Robert Lepper twierdzi, że procesy percepcyjne muszą zaistnieć, ponieważ dają szansę rozpoznania skutków działania lub rozpoznania rzeczywistości, która daje szansę pojawienia się pewnych aktów działania. Procesy percepcyjne są b. istotne ale nie są kluczowe dla powstania emocji. Emocja zależy od tego jakie działania zostaną wzbudzone w wyniku pojawienia się pewnych form zakłócenia. Ta teoria jest motywacyjną teorią emocji ( motywacyjna teoria psychologiczna). Zrozumieć emocje to zrozumieć motywację a więc to jakie działania wyzwalają pewne stany, które są emocjami.
Robert Lepper - b. ważna rola percepcji poznawczej.
Percepcja sytuacji motywacyjnie znaczącej ( emocja jest motywem ). Percypuję sytuację i może ona wzbudzać we mnie działanie. Sytuacja jest motywacyjnie znacząca gdy wzbudza działanie. Percepcja sytuacji jeśli uruchamia działanie, jeśli ja pragnę działać to pragnienie staje się motywem => wówczas to jest emocja. Ten motyw to emocja. Jeśli uruchamiam działanie ( emocja jest motywem) wówczas działanie przejawia się jako emocja łącznie ze zmianami cielesnymi np. pobudzeniem wewnętrznym i wtedy ekspresję emocjonalną). percepcja sytuacji => pragnę działać, emocja => uruchamiam działanie => jeśli uruchamiam działanie emocja jest motywem
 
TEORIA PERYFERALNA EMOCJI W. JAMESA
Peryferalna - on uważa, że emocje powstają w wyniku zmian cielesnych na peryferiach, rejestracja zdarzenia (percepcja sytuacji) => zmiany cielesne => świadomość zmian cielesnych rejestrowana jest jako stan emocjonalny.
Jako pierwsze muszą być zmiany cielesne i dopiero potem pojawia się emocja. Emocja jest następstwem zmian cielesnych.
James (teoria peryferalna), gdyż on uważa ,że w wyniku zmian cielesnych, na peryferiach - peryferalna.
MODEL POZNAWCZY EMOCJI M. ARNOLD

Podstrony