Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Spowoduje to wyświetlenie
jej zawartości. Operację należy
powtórzyć dla pozycji Usługa
indeksowania i System
Wskazówka: I w tym przypadku entuzjaści szybkości mają alternatywę pozwalającą zrezygnować z myszy. W celu otwarcia okna pomocy wystarczy wcisnąć klawisz F1.
Start/Panel sterowania
Wyjątkowo istotne polecenie otwiera równie ważne okno Panel sterowania, w którym znajdują się dwa tuziny programów. Będzie się z nich korzystało przy modyfikowaniu prawie każdego istotnego ustawienia systemu komputera PC.
Tak naprawdę okno to jest tak ważne, że poświęcono mu w całości rozdział 8.
Start/Wszystkie programy/Określ dostęp
do programów i ich ustawienia domyślne
Start/Wszystkie programy
To niezręcznie nazwane polecenie dostępne jest w menu tylko, gdy zainstalowano dodatek Service Pack 1 lub 2. Tak naprawdę jest to tylko skrót do panelu Określ dostęp do programów i ich ustawienia domyślne (znów ta nieszczęsna nazwa) zawartego w oknie Dodawanie lub usuwanie programów.
Zadaniem panelu jest umożliwienie użytkownikowi określenia, która aplikacja (niekonieczne Microsoftu) będzie spełniała rolę domyślnej przeglądarki internetowej, programu pocztowego, programu obsługi wiadomości błyskawicznych,
R O Z D Z I A Ł 1 . ♦ P U L P I T I M E N U S T A R T
69 Start/Moja muzyka,
maszyny wirtualnej języka Java i odtwarzacza multimedialnego. Możliwość wy-Start/Moje obrazy
boru programu zaoferowana przez Microsoft ma na celu zjednanie sobie amerykań-
skiego departamentu sprawiedliwości. Więcej informacji zawarto na stronie 215.
Start/Moje miejsca sieciowe
W starszych wersjach systemu Windows ikona Moje miejsca sieciowe dostępna była na pulpicie. Oczywiście w przypadku milionów użytkowników posiadają-
cych w swoich domowych gabinetach i sypialniach komputery PC nie podłączo-ne do sieci nie miało to większego sensu. W systemie Windows XP Home Edi-
tion ikona Moje miejsca sieciowe faktycznie pojawia się tylko gdy komputer PC
zostanie podłączony do sieci. Gdy to nastąpi, ikona znajduje się tylko w menu Start (możliwe jest umieszczenie jej we własnym zakresie również na pulpicie, co omówiono na stronie 38).
W każdym razie, gdy ikona jest dostępna, po jej uaktywnieniu zostanie otwarte okno Moje miejsca sieciowe, gdzie znajdują się ikony identyfikujące komputery, dyski i katalogi, które udostępnili inni użytkownicy podłączeni do sieci firmy (znacznie więcej informacji na ten temat zamieszczono w rozdziale 18.).
Start/Mój komputer
Polecenie Mój komputer spełnia rolę pokrywy bagażnika lub wejścia do każdej pojedynczej aplikacji zainstalowanej na komputerze. Wykonanie polecenia spowoduje otwarcie okna zawierającego ikony reprezentujące każdy napęd komputera (rysunek 1.19). Zaawansowani użytkownicy powinni wiedzieć, że w oknie Mój komputer każda partycja dysku twardego reprezentowana jest przez inną ikonę.
Przykładowo, dwukrotnie klikając ikonę dysku twardego, a następnie różnych zawartych na nim katalogów, w końcu zobaczy się ikonę każdego pliku i katalogu komputera. Standardowo ikona Mój komputer nie jest już dostępna na pulpicie. Można jednak umieścić ją tam, postępując zgodnie z omówieniem zawartym na stronie 38.
Wskazówka: Nie trzeba pozostawać przy nazwach typu Moje to i Moje tamto, które są nadawane ważnym katalogom systemu Windows. Z łatwością można je zmienić, co opisano na stronie 83.
Start/Moja muzyka, Start/Moje obrazy
Oczywiście Microsoft wyobraził sobie, że większość nabywców jego systemu
Windows XP będzie ekspertami od multimediów, dysponującymi cyfrowymi
aparatami i odtwarzaczami plików MP3. Dokładniej mówiąc, Microsoft posze-
rzył katalog Moje dokumenty o katalogi Moje obrazy i Moja muzyka, które mają służyć odpowiednio do przechowywania cyfrowych obrazów i plików muzycznych.
70 C Z Ę Ś Ć I ♦ Ś R O D O W I S K O P R A C Y S Y S T E M U W I N D O W S X P
Jeśli faktycznie posiadasz cyfrowy aparat lub odtwarzacz plików MP3, prawdo-Start/Moja muzyka,
podobnie stwierdzisz, że każdy program dołączony do tych urządzeń automa-
Start/Moje obrazy
tycznie umieści zdjęcia w katalogu Moje obrazy i pobierze pliki muzyczne z katalogu Moja muzyka (oczywiście pod warunkiem, że oprogramowanie zgodne jest z systemem Windows XP). Więcej informacji na ten temat zamieszczono
w rozdziale 7.
Rysunek 1.19. Górna część
rysunku — okno Mój kom-
puter podzielone jest przy-
najmniej na trzy sekcje.
W górnej sekcji widoczne
są katalogi Moje dokumenty
osób posiadających konto
na komputerze (zajrzyj do
rozdziału 16.). W kolejnych
dwóch sekcjach znajduje
się lista dysków twardych
i napędów nośników prze-
nośnych. Przykładowy
komputer dysponuje jedną
stacją dyskietek, dwoma
dyskami twardymi
(lub jednym fizycznym
z dwiema partycjami;
patrz dodatek A) i jednym
napędem CD-ROM. Jeśli
w napędzie CD-ROM
umieszczono dysk,
widoczna będzie jego ety-
kieta, a nie tylko litera.
Dolna część rysunku
— po kliknięciu ikony dysku,
w panelu Szczegóły znaj-
dującym się w lewej części
okna pojawią się takie in-
formacje jak pojemność
i ilość wolnego miejsca
Wskazówka: Jeśli nie masz ochoty codziennie widzieć nazw tych katalogów, których skróty znajdują się w menu Start, dość łatwo można je stamtąd wyeliminować. W tym celu prawym przyciskiem myszy należy kliknąć menu Start, a następnie z menu podręcznego wybrać pozycję Właści-wości. W otwartym oknie dialogowym należy uaktywnić zakładkę Menu Start, a następnie kolejno kliknąć przycisk Dostosuj i zakładkę Zaawansowane. Na liście sekcji Elementy menu Start należy odszukać pozycję Moja muzyka lub Moje obrazy, a następnie uaktywnić opcję Nie wyświetlaj tego elementu i kliknąć przycisk OK.
R O Z D Z I A Ł 1 . ♦ P U L P I T I M E N U S T A R T
71 Start/Moje bieżące
Start/Moje bieżące dokumenty
dokumenty
Prawdopodobnie w menu Start nie zobaczysz pozycji Moje bieżące dokumenty.