Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Litera grecka stosowana zamiast słowa "suma.

Siła nawyku (habit strength). W teorii uczenia się Hulla, wyuczony związek między bodźcem a reakcją; jednostka uczenia się i zmienna pośrednicząca.

Skala ilorazowa (ratio scale). Skala pomiarowa, która ma wszystkie właściwości skal nominalnych, porządkowych i przedziałowych, a ponadto ma tę właściwość, że jej początkiem jest zero bezwględne. Skale takie stosuje się najczęściej do pomiarów fizycznych, na przykład przy określaniu ciężaru i długości.

Skala Inteligencji dla Dorosłych Wechslera; Test Wechslera (WAIS;
"Wechsler Adult Intelligence Scale). Zestaw testów inteligencji do badania dorosłych zawierający zarówno podtesty wykonaniowe, jak i podtesty werbalne; stosowany także do diagnozowania defektów poznawczych na podstawie rozmaitych układów wyników poszczególnych podtestów. Dostępna jest także wersja dla dzieci (WISC).

Skala Makiawelizmu (Mach scale). Skala pomiarowa pozwalająca określić, w jakim stopniu dana jednostka akceptuje zasady postępowania głoszone przez Machiavelliego; osoby o niskim poziomie makiawelizmu uznają absolutne normy postępowania, podczas gdy osoby o wysokim poziomie makiawelizmu uznają normy relatywne i akceptują manipulację.

Skala nominalna (nominal scale). Skala pomiarowa, w której liczby stosuje się jedynie dla odróżnienia jednej osoby lub kategorii osób od innych; liczby te nie reprezentują ilości czegoś; klasyfikacja jakościowa, nazywanie.

Skala ocen (rating scale). Narzędzie służące do rejestrowania sądów osoby oceniającej siebie lub innych ludzi pod względem określonych cech. W
wypadku relatywnych skal ocen oceniający porządkuje osoby w danej grupie ze względu na daną cechę (od najlepszej do najgorszej). W wypadku
absolutnych skal ocen sędzia, uwzględniając każdą z ocenianych cech, przypisuje danej osobie pewną bewzględną wartość czy wynik.

Skala porządkowa (ordinal scale). Skala pomiarowa, która służy do odróżnienia jednej osoby lub wyniku od pozostałych; wskazuje także, czy dana osoba posiada mierzoną cechę w większym, czy w mniejszym stopniu niż inne osoby w grupie.

Skala przedziałowa; s. interwałowa (interval scale). Skala pomiarowa mająca wszystkie właściwości skal nominalnych i porządkowych, a ponadto charakteryzująca się równymi jednostkami; to znaczy jednakowe różnice wyników reprezentują równej wielkości różnice pod względem mierzonej właściwości.

Skala zmian życiowych (life change rating). Skala skonstruowana w celu mierzenia stopnia przystosowania, jakiego wymagają różnego rodzaju zmiany życiowe, zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Skalowanie psychofizyczne (psychophysical scalling). Techniki pomiaru reakcji psychicznej na bodźce fizyczne.

Składnia (syntax). Gałąź analizy lingwistycznej, w której przedmiotem
zainteresowania jest kolejność i wzajemne relacje słów oraz zwrotów tworzących zdania.

Skrzynka Skinnera (Skinner box). Proste urządzenie stosowane w
eksperymentach nad warunkowaniem sprawczym. Skrzynka zawierająca dźwignię lub inny mechanizm, którym osobnik biorący udział w eksperymencie manipuluje (reakcja sprawcza), aby otrzymać pokarm lub jakąś inną nagrodę.

Skutki odległe (remote effects). Skutki interwencji ujawniające się w jakiejś części systemu odległej od tej, która jest właśnie badana.

Skutki odroczone (delayed effects). Skutki interwencji, które ujawniają się nie od razu, lecz po upływie pewnego czasu.

Słowo osiowe (pivot words). Niewielka grupa słów, które można łączyć z wieloma innymi słowami, tworząc w ten sposób sensowne zdania złożone z dwóch słów; stosowane przez dzieci między osiemnastym a dwudziestym czwartym miesiącem życia.