Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Stwardnienie kręgów części lędźwiowej ogranicza zdolność wykonywania tych ruchów. Zastanówcie się Państwo, czy nie macie problemów z tymi kręgami.
Każdy może to sprawdzić, wykonujÄ…c skÅ‚ony na boki, wstawanie, przysiady, skÅ‚ony do tyÅ‚u - do przodu. Jeżeli przy tych ruchach czujecie, że zdolność do ich wykonywania jest osÅ‚abiona oraz odczuwacie dyskomfort - napiÄ™cie w okolicy lÄ™dźwi, to znaczy, że „stwardniaÅ‚e" krÄ™gi nie mogÄ… wykonywać należnych funkcji, ze wszystkimi wypÅ‚ywajÄ…cymi z tego niekorzystnymi dla zdrowia skutkami. MyÅ›lÄ™, że nie omylÄ™ siÄ™ mówiÄ…c, że przy tak maÅ‚o | ruchliwym trybie życia, który prowadzi wiÄ™kszość z nas, rzadko można spotkać czÅ‚owieka, u którego część lÄ™dźwiowa krÄ™gosÅ‚upa nie miaÅ‚aby wad. Kiedy czujemy bóle w lÄ™dźwiach nierzadko sta­ramy siÄ™ zagÅ‚uszyć je smarowaniem, kÄ…pielami, masażem, zastrzy­kami z witamin grupy B itd. Owszem, można odczuć chwilowÄ… ulgÄ™, ale te wszystkie Å›rodki - to tylko walka ze skutkami. Dopóki przyczyna nie bÄ™dzie usuniÄ™ta, stan krÄ™gów bÄ™dzie coraz gorszy. Zanim opiszÄ™, co należy robić, chcÄ™ zwrócić uwagÄ™ na to, że krÄ™gi lÄ™dźwiowe sÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z pracÄ… naszych bioder. DokÅ‚adniej mówiÄ…c, koÅ›ci i stawy części lÄ™dźwiowo-miedniczej odpowiadajÄ… za wszystkie funkcje ruchowe naszego organizmu. Inaczej można powiedzieć, że biodra sÄ… głównym miejscem ciaÅ‚a. Miednica jest dla ciaÅ‚a fundamentem, który je podtrzymuje. Å»eby wyobrazić sobie, na ile ważnÄ… rolÄ™ odgrywa w organizmie miednica, przyto­czÄ™ nastÄ™pujÄ…cÄ… analogiÄ™. Drzewa i kwiaty nie przewracajÄ… siÄ™ ani od wiatru, ani od deszczu, dlatego że zapuÅ›ciÅ‚y korzenie w ziemiÄ™ i mocno siÄ™ jej trzymajÄ…. Jednak Å›ciÄ™te kwiaty same z siebie stać nie mogÄ…, podtrzymywane sÄ… przez wazon. Miednica to „korzenie", które mocno trzymajÄ… górnÄ… część krÄ™gosÅ‚upa. Miednica re­alizuje 6 rodzajów ruchów: w górÄ™ - w dół, otwarcie - zamkniÄ™cie, do przodu - do tyÅ‚u. Dopóki te ruchy wykonywane sÄ… z Å‚atwoÅ›ciÄ…, organizm jest w porzÄ…dku, ale jeÅ›li choć jeden z nich jest utrud­niony, pojawiajÄ… siÄ™ wygiÄ™cia i skrzywienia. Przy czym Å›rodek miednicy przesuwa siÄ™ w górÄ™ lub w dół, co prowadzi do minimalnych skrzywieÅ„ krÄ™gosÅ‚upa. JeÅ›li te skrzywienia zwiÄ™kszajÄ… siÄ™, to zaczynajÄ… zaczepiać o nerwy idÄ…ce od krÄ™gosÅ‚upa. A ponieważ nerwy zwiÄ…zane sÄ… z narzÄ…dami wewnÄ™trznymi, to pojawiajÄ… siÄ™ w nich bóle. Im mocniej krzywi siÄ™ krÄ™gosÅ‚up, tym gorsze sÄ… skutki dla organizmu.
JeÅ›li negatywny wpÅ‚yw skrzywienia rozprzestrzenia siÄ™ w górÄ™, pojawiajÄ… siÄ™ zawroty gÅ‚owy, dzwonienie w uszach, bóle gÅ‚owy, a jeÅ›li w dół - bolÄ… piÄ™ty, kolana, stopy. JeÅ›li skrzywienie jest wiÄ™ksze, to czÅ‚owiek zaczyna kuleć. Trzeba powiedzieć, że do pewnego momentu proces skrzywienia krÄ™gosÅ‚upa jest wynikiem samorównowagi organizmu. Chodzi o to, że nasz wzrok posiada zdolność postrzegania paraleli. Jest to reakcja obronna, która nie dopuszcza do uszkodzenia mózgu. Spróbujcie PaÅ„stwo sami od­chylić gÅ‚owÄ™ do tyÅ‚u i pochodzić kilka minut. BÄ™dzie siÄ™ wydawać, że z mózgiem dzieje siÄ™ coÅ› dziwnego, ciaÅ‚o bÄ™dzie chwiać siÄ™ z boku na bok, odczujecie dyskomfort psychiczny, strach itp.

Podstrony