Windows utworzy dla ciebie oddzielny profil i plik hase³, w którym zapisze kopiê twojego has³a. Kiedy bêdziesz ³±czy³ siê z Samb±, Windows wy¶le do niej has³o, które pos³u¿y do uwierzytelnienia twojego dostêpu do wszystkich udzia³ów. Chwilowo nie bêdziemy zajmowaæ siê profilami; wrócimy do nich w rozdziale 6, U¿ytkownicy, bezpieczeñstwo i domeny. Powinni¶my jednak ostrzec, ¿e istnieje tu pewne niebezpieczeñstwo: kto¶ mo¿e wykra¶æ plik z has³ami i rozszyfrowaæ je, poniewa¿ nie s± one silnie zaszyfrowane. Niestety, problemu tego nie da siê rozwi±zaæ w Windows 95/98. W Windows 2000 (NT 5.0) szyfrowanie hase³ ma opieraæ siê na znacznie lepszym algorytmie.
Rysunek 3.4. Profile sieci Windows
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_4.tif
Konfigurowanie sieci
Teraz powiniene¶ sprawdziæ, czy protokó³ sieciowy TCP/IP jest prawid³owo skonfigurowany. W tym celu kliknij dwukrotnie ikonê Sieæ w Panelu sterowania. Powiniene¶ zobaczyæ okno dialogowe s³u¿±ce do konfigurowania sieci, pokazane na rysunku 3.5.
Rysunek 3.5. Okno dialogowe Sieæ w Windows 95/98
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_5.tif
Dzia³anie sieci Microsoftu opiera siê na wi±zaniu okre¶lonych protoko³ów, takich jak IPX lub TCP/IP, z konkretnymi urz±dzeniami sprzêtowymi, na przyk³ad z kart± Ethernetu lub po³±czeniem dial-up. Przesy³aj±c dane okre¶lonego protoko³u przez wskazane urz±dzenie sprzêtowe, komputer mo¿e dzia³aæ jako klient lub serwer dla okre¶lonego typu sieci. W przypadku Samby powinni¶my powi±zaæ protokó³ TCP/IP z urz±dzeniem sieciowym, czyni±c komputer klientem sieci Microsoft. Kiedy wiêc uka¿e siê okno dialogowe, w komputerze powinien byæ zainstalowany przynajmniej Klient sieci Microsoft Networks, a tak¿e urz±dzenie sieciowe (najlepiej karta Ethernetu) powi±zane z protoko³em TCP/IP. Je¶li w komputerze jest tylko jedno urz±dzenie sieciowe, protokó³ TCP/IP bêdzie wymieniony pod nim. Je¶li twoje okno przypomina to z rysunku 3.5, protokó³ jest powi±zany z urz±dzeniem.
Byæ mo¿e zobaczysz te¿ przydatn± us³ugê udostêpniania plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks. Oprócz tego mo¿e pojawiæ siê protokó³ NetBEUI lub protoko³y Novella, które s± standardowo instalowane w Windows, ale niepo¿±dane podczas pracy z TCP/IP. Usuñ protokó³ NetBEUI, je¶li to mo¿liwe - jest niepotrzebny i utrudnia diagnozowanie przegl±dania zasobów sieci. Je¶li w twojej sieci nie ma ¿adnych serwerów Novella, mo¿esz usun±æ równie¿ obs³ugê protoko³ów Novella (IPX/SPX).
Dodawanie protoko³u TCP/IP
Je¶li protokó³ TCP/IP w ogóle nie jest wymieniony, bêdziesz musia³ go zainstalowaæ. Je¶li masz ju¿ TCP/IP, pomiñ ten etap i przyst±p do lektury podrozdzia³u "Ustawianie nazwy komputera i grupy roboczej".
Instalowanie TCP/IP nie jest trudne, poniewa¿ Microsoft dystrybuuje w³asn± wersjê protoko³u na instalacyjnym CD-ROM-ie. Protokó³ mo¿esz dodaæ, klikaj±c przycisk Dodaj w oknie sk³adników sieci. Zaznacz, ¿e chcesz dodaæ nowy protokó³, wybieraj±c z listy pozycjê Protokó³ i klikaj±c przycisk Dodaj... w wy¶wietlonym oknie dialogowym, które powinno wygl±daæ tak jak na rysunku 3.6.
Rysunek 3.6. Wybieranie protoko³u do zainstalowania
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_6.tif
Nastêpnie zaznacz protokó³ TCP/IP producenta Microsoft, jak pokazano na rysunku 3.7 i kliknij przycisk OK. Wrócisz do okna dialogowego Sieæ. Kliknij OK, aby zamkn±æ okno dialogowe, po czym Windows zainstaluje niezbêdne sk³adniki i ponownie uruchomi komputer.
Rysunek 3.7. Wybieranie protoko³u do zainstalowania
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_7.tif
Konfigurowanie TCP/IP
Je¶li masz wiêcej ni¿ jedno urz±dzenie sieciowe (na przyk³ad kartê Ethernetu i modem), powinny byæ one powi±zane z protoko³em TCP/IP, co jest oznaczone strza³k± (patrz rysunek 3.8). Zaznacz protokó³ TCP/IP powi±zany z urz±dzeniem sieciowym, przez które bêdziesz ³±czy³ siê z sieci± Samby, i kliknij przycisk W³a¶ciwo¶ci.
Rysunek 3.8. Zaznaczanie w³a¶ciwego protoko³u TCP/IP
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_8.tif
Powinno ukazaæ siê okno w³a¶ciwo¶ci tego urz±dzenia, pokazane na rysunku 3.9.
Rysunek 3.9. Okno W³a¶ciwo¶ci Protokó³ TCP/IP
http://www.rm.com.pl/upgr/samba/rys/rys3_9.tif
Na górze okna widnieje siedem kart. Bêdziesz musia³ zmieniæ parametry na czterech nastêpuj±cych kartach:
* Adres IP,
* Konfiguracja DNS,
* Konfiguracja WINS,
* Powi±zania.
Karta Adres IP
Karta Adres IP jest pokazana na rysunku 3.9. Kliknij pole opcji Podaj adres IP i wprowad¼ adres klienta oraz maskê podsieci w odpowiednie pola. Ty albo administrator sieci powinni¶cie wcze¶niej wybraæ adres komputera. Warto¶ci nale¿y dobraæ tak, aby komputer znajdowa³ siê w tej samej podsieci, co serwer Samby. Je¶li na przyk³ad adres serwera to 192.168.236.86, a jego maska podsieci to 255.255.255.0, móg³by¶ przypisaæ komputerowi Windows 98 adres 192.168.236.10 (je¶li jest wolny) i tak± sam± maskê podsieci, jak± ma serwer Samby. Je¶li w swojej sieci u¿ywasz serwera DHCP do przydzielania adresów IP komputerom Windows, zaznacz pole opcji Automatycznie uzyskaj adres IP z serwera DHCP.
Karta Konfiguracja DNS