X


Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Rycerstwo jest dla niego szczytnym wo­jennym posłannictwem szlachty, która dla ideału poświęca służbie Bożej miecz, symbolizujący naj­wyższe cnoty stanu rycerskiego. Jesteśmy w epoce, w której ideologia rycerstwa święci triumfy. Rycer­stwo jaśnieje pełnym blaskiem i z Francji promie­niuje na sąsiednie kraje. Już w 1184 roku cesarz Fry­deryk Barbarossa utrzymywał “rycerski dwór", na­śladując dwory zachodnie, i pasował na rycerzy własnych synów oraz paru innych młodych szlach­ciców. Te zbiorowe pasowania mnożą się w całej Eu­ropie w XIII wieku, pasowanie zaś staje się ceremo­nią kosztowną, luksusową, honorową i prestiżową, przydając godności i splendoru tym spośród szlach­ty, którzy go dostępują.
Ukształtowana już ideologia rycerstwa w niema­łym stopniu się przyczynia do wzrostu prestiżu. O ten zaszczyt ubiega się sam król Franciszek I, chcąc otrzymać z rąk Bajarda uderzenie, które na początku XVI wieku stało się najważniejszym rytuałem pod­czas pasowania rycerza.
VI. Świeckie wartości rycerstwa 
Rycerstwo, które przeżywa rozkwit w XIII wie­ku w całej Europie Zachodniej, nie zostało ukształ­towane wyłącznie przez Kościół - jedyny wspom­niany dotąd czynnik. Od XIII wieku, i to mimo że wielu pisarzy i poetów wywodziło się z kręgów du­chowieństwa, literatura przeznaczona dla świec­kich, a głównie dla odbiorcy dworskiego, ukazuje nam zamiłowania rycerzy, ich dążenia, ich wartości ideowe i postępowanie. W ten sposób zarysowuje się postać wzorowego rycerza, jaśniejącego wszel­kimi cnotami rycerstwa.
 
1. Wzór rycerstwa
 
Kilka symbolicznych postaci ilustruje ów obraz średniowiecznego rycerza. Wilhelm le Marechal (XII wiek), Ulryk von Liechtenstein (XIII wiek), Bertrand du Guesclin lub Godfryd z Charny (XIV wiek), John Falstaf czy Bajard (XV wiek). Pomimo różnic związa­nych z regionami, z epokami, z których pochodzą te postacie, wszyscy ci rycerze ucieleśniają wspólne wartości, zachowania i sposoby myślenia znamienne dla rycerstwa: znajomość rzemiosła wojennego, odwaga, pragnienie sławy, troska o reputację, po czucie honoru, poszanowanie danego słowa, szczo­drobliwość, waleczność, dworność... oto najważniej­sze cnoty “dworne".
Rycerstwo i dworność rzeczywiście stały się nie­rozłączne. Już w dzieciństwie późniejszy rycerz prze­chodzi naukę na dworze jakiegoś mniej lub bardziej możnego pana, któremu “służy przy broni' jako pa­chołek, potem jako giermek. W ten sposób uczestni­czy w życiu dworu, przesiąka jego obyczajami i war­tościami, ucząc się jednocześnie zawodu rycerza. Rozpowszechnione przez literaturę wzorce rycerza dwornego: wędrownych śpiewaków (jongleurs), tru­badurów z południa, potem truwerów i twórców ro­mansów z północy, wywierają wpływ na rycerza, sła­wiąc bohaterów, których będzie się on starał naślado­wać: Roland Waleczny, Wilhelin Żelazne Ramię, Per­cewal z Walii, Lancelot z Jeziora i Rycerze Okrągłego Stołu stają się wówczas wzorami rycerstwa.

Podstrony

Drogi uĹźytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerĂłw w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerĂłw w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.