Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

d, zanim zmiany zostaną wprowadzone w systemie. Możesz to zrobić, wpisując następujące polecenie z konta użytkownika root:
# /etc/init.d/xinetd reload
Na każdej stacji klienckiej amanda
Musisz skonfigurować pliki .amandahosts w katalogu /var/lib/amanda na każdej stacji klienckiej, której kopia bezpieczeństwa będzie wykonywana przez serwer amanda. Plik powinien zawierać pełną nazwę serwera kopii bezpieczeństwa wraz z nazwą domeny, który będzie się łączył ze stacją. Na początku w pliku jako serwer kopii zapasowych zdefiniowany jest jedynie lokalny komputer. W celu przypisania takiej roli innemu komputerowi należy wykonać następujące polecenie (kiedy zalogujesz się jako użytkownik amanda, w miejsce łańcucha amandahost zostanie wstawiona nazwa serwera kopii zapasowych): $ echo amandahost >> /var/lib/amanda/.amandahosts
Musisz się upewnić, że demon klienta amanda jest skonfigurowany do uruchamiania na stacji klienckiej. W tym celu jako użytkownik root wykonaj następujące polecenie:
# chkconfig amanda on
Ustawienie to pozwala stacji klienckiej amanda komunikować się z serwerem amanda.
Znowu musisz powiadomić proces demona xinetd o konieczności ponownego wczytania plików /etc/xinetd.d, aby zmiany zostały zapamiętane. W tym celu należy z konta użytkownika root wpisać następujące polecenie:
# /etc/init.d/xinetd reload
Wykonywanie kopii bezpieczeństwa
narzędziem Amanda
Teraz, kiedy już wszystkie ustawienia zostały skonfigurowane, możesz przejść do wykonania kopii bezpieczeństwa za pomocą narzędzia Amanda. Z konta użytkownika root wpisz następujące polecenie:
# /usr/sbin/amdump normal
584
Część III  Zarządzanie systemem Fedora
Uruchomione zostaje polecenie amdump zaczynające działanie od odczytania plików konfiguracyjnych, które znajdzie w utworzonym wcześniej katalogu /etc/amanda/normal.
Następnie przechodzi do odczytania listy systemów i partycji z pliku disklist, wykonując kopie bezpieczeństwa każdej partycji zgodnie z ich porządkiem występowania na liście.
Wyniki wykonania polecenia amdump są zapisywane w katalogu /var/lib/amanda/normal.
Przejrzyj pliki, które tam znajdziesz, aby sprawdzić wyniki wykonania kopii bezpieczeń-
stwa. (W poprzednim podrozdziale znajdziesz informacje dotyczące tworzenia pliku disklist, co pozwoli na łatwiejsze zrozumienie procesu wykonywanego przez polecenie amdump).
Możesz oczywiście zautomatyzować ten proces przy użyciu narzędzia cron. Aby utworzyć harmonogram uruchamiania polecenia amdump, podobny do harmonogramu polecenia dump omówionego w poprzedniej części rozdziału, wykonaj opisane dalej kroki. Z konta użytkownika root wpisz polecenie crontab z parametrem –e:
# crontab –e
Spowoduje to uruchomienie pliku crontab w edytorze tekstów. Umieść następujące wpisy na końcu pliku:
0 22 * * 0 /usr/sbin/amdump normal
0 22 * * 1 /usr/sbin/amdump incremental
0 22 * * 2 /usr/sbin/amdump incremental
0 22 * * 3 /usr/sbin/amdump incremental
0 22 * * 4 /usr/sbin/amdump incremental
0 22 * * 5 /usr/sbin/amdump incremental
0 22 * * 6 /usr/sbin/amdump incremental
Zapisz plik i zamknij edytor tekstów. Demon crond uruchomi polecenie amdump każdego dnia tygodnia o godzinie 22:00. W przedstawionym przykładzie przyjęto założenie, że utworzona została druga konfiguracja dla wykonywania kopii przyrostowej. W tym celu należy utworzyć podkatalog o nazwie incremental w katalogu /etc/amanda i zapisać w nim odpowiednio zmodyfikowane pliki amanda.conf i disklist. Musisz również utworzyć podkatalog o nazwie incremental w katalogu /usr/adm/amanda, gdzie narzędzie Amanda będzie zapisywać dzienniki zdarzeń.
Prawidłowe skonfigurowanie wszystkich elementów może zająć Ci dłuższą chwilę, ale po ich ustawieniu narzędzie Amanda może znacznie uprościć wykonywanie i zarządzanie sieciowymi kopiami bezpieczeństwa. Amanda może okazać się zbyt złożonym narzędziem dla małej firmy, ale w przypadku dużej sieci korporacyjnej pozwala systemowi Fedora Linux działać w charakterze sieciowego serwera kopii bezpieczeństwa.
Korzystanie z narzędzia archiwizacji pax
Na przestrzeni lat powstało wiele systemów operacyjnych typu Unix, co doprowadziło do utworzenia całej gamy podobnych, ale niezgodnych ze sobą formatów archiwizowania plików. Nawet narzędzia o tej samej nazwie mogą wykorzystywać nieznacznie różniące się od siebie formaty zapisu w różnych systemach. Tego typu niezgodności mogą powodować wystąpienie poważnych problemów podczas archiwizowania i odzyskiwania danych w środowisku wielosystemowym. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu.
Rozdział 13.  Tworzenie kopii bezpieczeństwa i przywracanie plików 585
Program pax to narzędzie w standardzie POSIX, które może odczytywać i zapisywać szeroką gamę formatów archiwalnych. Pakiet RPM dla narzędzia pax jest częścią systemu Fedora Core. Jeśli pakiet RPM nie jest zainstalowany, skopiuj plik pax-* z dystrybucyjnego CD-ROM-u nr 1 lub pobierz go z witryny FTP Fedora Linux, a następnie użyj polecenia rpm, aby go zainstalować.
# rpm –Uhv pax-*
Pamiętaj, że musisz być zalogowany jako użytkownik root podczas instalowania oprogramowania przy użyciu polecenia rpm.
Narzędzie pax przyjmuje wiele opcji wiersza poleceń. Ostatnim parametrem jest zwykle nazwa pliku lub katalogu, który ma zostać zarchiwizowany. Możesz używać znaków „*”