Historia wymaga pasterzy, nie rzeĹşnikĂłw.


(wielkość może być odmierzona przez grupę razem z terapeutą-do tego najlepiej nadaje się karton do malowania w rolce) .
Podkład do malowania powinien być dobrze widoczny dla wszystkich dzięki umocowaniu na ścianie.
Jako materiały do malowania nadają sie fabry tempery i guache, które nalewa się do szklanek (od ośmiu do dziesięciu różnych farb) .
Do malowania powinny być przygotowane różnej grubości pędzelki, dla jednej farby pędzelki różnej wielkości, aby pędzelków nie trzeba było płukać.
d) Czas przeprowadzenia W klinice przyjęto dla tej metody następujący podział czasu 45 minut aktywnego malowania 5 minut indywidualnego oglądania obrazu 20 minut refleksji Na koniec należy wspomnieć jeszcze, że tą grupowo-dynamiczną metodę trzeba widzieć jako proces grupowy, który grupie nie powinien być oferowany jednorazowo jako pole doświadczeń.
Dopiero przez dłuższy okres czasu widoczne będą specyficzne procesy grupowe.
O zespole pracującym w atelier malarskim.
Różnorodność zdolności, jak również różnorodność wykształcenia i dróg zawodowych terapeutkisztuką i grafika Moniki Wigger i niezależnego artysty i pedagoga sztuki Thomtasa Wrede, ukazują duży zakres kwalifikacji terapeutycznych.
Wzbogacają one nie tylko konstruktywny i kreatywny dialog zespołu, lecz także propozycje odpowiadające różnym potrzebom pacjentów.
Obok wiedzy teoretycznej z zakresu psychiatrii, jak również kwalifikacji terapeutycznych i pe 7 l.
dagogicznych (prowadzenie rozmów, kierowanie grupami) są nieodzowne dla studium artystycznego i własnej artystycznej praktyki, 'oraz częściej konieczna jest refleksja nad własną pracą artystyczną, jak również nad stosowaniem terapii sztuką.
Zespół wymaga od siebie, aby ochota do pracy kreatywnej nie odbijała się tylko w artystycznym tworzeniu w atelier malarskim, lecz także w elastycznej organizacji i różnorodnej strukturze zespołu.
literatura.
Cohn, ICC.
1975: Won der Psychoanalyse zur themenzentriertenlnteraktion.
Stuttgart 1971 Fromm, 8.
197: Zen-Buddhismus und Psychoanalyse.
Frankfurt A.
M.
1971 Hanus, OJ.
1986: Farbinteraktion--Selbsterfahrung undProzelhaltigkeit in der Gruppe.
In: Turk, K.
M.ć Tjks, J.
(Hg) Therapie dureń kunstlerisches Gestalten.
StuttgertI 98 bHanus, 0.
1.1989: Farbinteraktion, las Rad der Handlung.
Ungegenstadliches Maleń ais Ści bsterlahrung in der Grupę.
Bemberg l 9 b 9 Jansen-Michel.
G.l 9 bO: Gestalten.
Brleben.
Bandem: Handbuchlitr kreatwe Gruppenarbeit.
München l 9 bOLandau, 1, l 9 b 4: Kreatwes Erleben.
Theorećische Aspekt der Kreatwitit.
München l 9 b 4 Pearls, P.l 98 b: Gestalt-Therapie in Aktion.
Stuttgart l 9 b 8 Schottnloher, G.
1989: Kurst und Gestaltungslłerapie.
München I 989.
O sytuacji terapii sztuką w Westfalskiej Klinice Psychiatrycznej w Münster H.
Dieter Stubbe.
Terapie artystyczne są, bitą śmietaną na torcie psychiatrii': podkładem jest ucierane ciasto z klasycznych medycznych zastosowań i terapii pracą, pomiędzy tym warstwa kremu socjalna-terapeutycznego, całość obłożona jest mieszanymi owocami terapii zajęciowej i ozdobiona kilkoma psychoterapeutycznymi kawałkami cukru-a na to jak już powiedziano-bita śmietana.
Jako pierwsza zostaje skreślona śmietana, jeśli się to nazywa, zachowaniem diety Terapia sztuką jako warianty luksusowe na niedziele i dni wolne-czy o taki obraz chodzi?
W takiej zaostrzonej formie, jak to tu przedstawiłem, z pewnością nie.
Różne formy zastosowania terapii artystycznych i działań w czasie minionych lat zbyt mocno wrosły w koncepcję leczenia naszej kliniki.
To, że nauczyliśmy się doceniać możliwość poprawienia obrazu psychiatrii w oczach opinii publicznej przy pomocy takich działań, nie jest być może głównym aspektem pracy artystyczna-terapeutycznej, nie należy go jednak lekceważyć.
Mimo to, nie mogę się całkiem oprzeć wrażeniu, że w głowach wielu kolegów dość mocno zaangażowanych w psychiatrii-w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu-element artystyczny jest tym, na co, jak sądzimy, można sobie pozwolić w leczeniu chorych psychicznie dopiero wtedy, kiedy wszystko inne zostało przemyślane, uregulo 73.
wane i załatwione-z tego można więc także najszybciej zrezygnować.
Terapia sztuką w Westfalskiej Klinice Psychiatrycznej w Münster ma już dość długą tradycję.
W tak zwanej, sali konferencyjnej nr I"wystawiona jest wywierająca duże wrażenie draperia ścienna zatytułowana.
Raj"lub " Poranek"z aplikacjami z materiału, haftu i skóry.
Ta draperia ścienna, która wciąż wywołuje podziw u odwiedzających i u gości naszej kliniki, powstała w ramach terapii zajęciowej już w roku 1956-jest odtąd także przykładem tego, że działania, które zasługują na określenie, terapia sztuką"były wcześniej wydarzeniem punktowym i odzwierciedlały przede wszystkim artystyczną twórczość poszczególnych pacjentów, mniej natomiast program wygładzony i zintegrowany z funkcjonowaniem kliniki.
Oddział oferujący pacjentom (lub, jeśli chcecie, także i pielęgnującym) możliwość plastycznej twórczości, istnieje w naszej klinice już od 1983 roku.
W tym roku profesor Udo Scheel z Akademii Sztuk Pięknych w Münster urządził nasz "otwarty warsztat malarski", którym opiekował się przez dłuższy czas najpierw sam, a później z niektórymi swoimi studentami.

Podstrony