Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

ZaproponowaÅ‚a kolacjÄ™ gdzieÅ› na przedmieÅ›ciu, w cichej restauracyjce. Jego zaÅ› rozsadzaÅ‚o poczucie misji, bez wiÄ™kszych wiÄ™c oporów zdradziÅ‚ szczegóły jeszcze oficjalnie nikomu nie znane. UjawniÅ‚, na przykÅ‚ad, zestaw okrÄ™tów japoÅ„skich, podaÅ‚ nazwy czterech lotniskowców SiÅ‚ Uderzeniowych, a także czterech krążowników osÅ‚aniajÄ…cych wojs­ka inwazyjne. OczekiwaÅ‚, że zaliczy ten wieczór na swoje dobro i bardzo byÅ‚ rozczarowany, gdy Maggie zaledwie pocaÅ‚owaÅ‚a go lekko w policzek, mówiÄ…c, że ma nóż na gardle, po czym wybiegÅ‚a.
GodzinÄ™ później przetelegrafowaÅ‚a informacjÄ™ do Kansas City. Z jakiegoÅ› powodu nie zauważyÅ‚ jej cenzor, i rankiem 7 czerwca gazety Fredericsa wybiÅ‚y wiadomość na pierwsze kolumny, nie powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na Maggie ani sÅ‚owem. Zbiegiem okolicznoÅ›ci, parÄ™ godzin później wyszÅ‚a chicagowska Tribune z tÄ… samÄ… informacjÄ… otrzymanÄ… od wÅ‚asnego korespondenta, Stanleya Johnstona. Ma­rynarka Wojenna dostaÅ‚a szaÅ‚u. Obawiano siÄ™ tam, że opublikowa­nie tak dokÅ‚adnych informacji ostrzeże JapoÅ„czyków, bo uzmys­Å‚owi im, że ich supertajny szyfr zostaÅ‚ zÅ‚amany. Tak samo zirytowaÅ‚ siÄ™ prezydent. Rozważano nawet postawienie Tribune i Fredericsa w stan oskarżenia. Ostatecznie uznano jednak, że zaszkodziÅ‚oby to wysiÅ‚kowi wojennemu. „Niechaj skarżą ich historycy", miaÅ‚ podo­bno powiedzieć Roosevelt.
Frederics wysÅ‚aÅ‚ do Maggie ciepÅ‚y list i przyrzekÅ‚ skromny wzrost poborów. PoczÄ…tkowo poczuÅ‚a siÄ™ lekko urażona, że nie wymienio­no jej z nazwiska, ale list zapowiadaÅ‚, że już wkrótce może być wysÅ‚ana w strefÄ™ wojny. DaÅ‚a siÄ™ ponieść ekstazie, nie usnęła przez caÅ‚Ä… noc, wyobrażajÄ…c sobie triumfy przyszÅ‚oÅ›ci, którymi przyćmi nawet samÄ… SigrydÄ™ Schulz.
 
3.
 
Tokio, 11 czerwca 1942
 
Obawy Białego Domu, że doniesienia gazet wystawiają na szwank tajemnicę, która umożliwiła zwycięstwo na Midway, okazały się płonne. Dowództwo floty wojennej Japonii trwało w przekonaniu, że jego szyfr jest nie do złamania, i generał Tojo, nadal noszący zarówno kapelusz premiera jak i ministra wojny, wydał już zarządzenie zakazujące ujawniania prawdy o Midway tak wysokim urzędnikom, jak i szerokiej publiczności. W dzień po otrzymaniu raportu o tej porażce poinformował cesarza, nie wspominając jednak ani słowem o Midway. W czasie zamkniętej odprawy Cesarskiej Kwatery Głównej, Tojo zalecił, by odwrócono uwagę ludności od klęski floty, nagłaśniając operację aleucką. Trzy dni po Midway inna formacja floty zajęła małe, lecz strategicznie położone wysepki Attu i Kiska, nie ponosząc przy tym strat.
I tak oto w dniu 11 czerwca tytuÅ‚y w gazetach Japan Times i Advertiser krzyczaÅ‚y: FLOTA ZALICZA KOLEJNE EPOKO­WE ZWYCIĘSTWO! Dwa nastÄ™pne nieprzyjacielskie „monstrual­ne okrÄ™ty wojenne" zatopiono podczas niespodziewanego ataku na Dutch Harbor na Aleutach i na wyspÄ™ Midway. „Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, że z siedmiu lotniskowców, jakie Ameryka posiadaÅ‚a na poczÄ…tku wojny, pozostaÅ‚y jej tylko dwa. Na zamieszczonym powyżej rysunku artysta Ken Matsugae przedstawia lotniskowiec pÅ‚onÄ…cy u wybrzeży Midway".
Tegoż ranka Akira Toda telefonował do swego przyjaciela Yabego, że „Nippon Steel" właśnie polecił mu przenieść personel do Chin Środkowych i zreorganizować wielką stalownię oraz kopalnie rudy żelaza.

Podstrony