ďťż
Jest to pierwszy z czterech tego typu rozdziałów, z których każdy umożliwi ci dokonanie podobnie znaczšcych postępów. Zanim przejdziesz do pozostałych trzech, istotne jest, aby stworzyć swoim oczom i mózgowi odpowiednie otoczenie, sprzyjajšce osišgnięciu doskonałoci i sukcesu. To włanie stanowi przedmiot najbliższych rozważań.
5. WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE WARUNKI WPŁYWAJĽCE NA SZYBKOĆ CZYTANIA
Odpowiednie rodowisko wewnętrzne w połšczeniu z właciwym otoczeniem zewnętrznym wywoła powstanie efektu synergicznego (1+1=2,3,5 +), prowadzšcego do jeszcze lepszych rezultatów. Negatywne rodowisko wewnętrzne - podobnie - zapoczštkuje reakcję synergicznš w połšczeniu z nieodpowiednim otoczeniem zewnętrznym, co spowoduje jeszcze poważniejsze pogorszenie efektów. Niezwykle istotne jest, aby zrozumiecie zasadę i stosować pierwszš jej częć.
WSTĘP
Rozdział pišty zawiera spojrzenie na sposoby, w jakie możemy podnieć szybkoć czytania i zrozumienie, tworzšc odpowiednie warunki zewnętrzne, ze zwróceniem szczególnej uwagi na takie czynniki jak postawa i owietlenie. Omówiono tu również, jak uniknšć przeszkód wewnętrznych spowodowanych np. niepokojem czy słabym stanem zdrowia.
TWORZENIE NAJLEPSZYCH WARUNKÓW ZEWNĘTRZNYCH
Umiejscowienie i intensywnoć wiatła
Najlepsze do nauki jest wiatło dzienne, a więc, jeli to tylko możliwe, twoje biurko lub stolik powinny stać przy oknie. Gdy jest to niemożliwe lub gdy wiatło dzienne jest zbyt słabe, ródło owietlenia powinno znajdować się za ramieniem, naprzeciwko ręki, którš piszesz;
pozwoli ci to uniknšć cienia, a także olepienia blaskiem wiatła. Owietlenie biurka, jeli nie zostało odpowiednio ustawione, może powodować nadwerężenie wzroku. wiatło powinno być na tyle jasne, aby odpowiednio owietlić czytany materiał, ale nie na tyle mocne, by tworzyć ostry kontrast z jego natężeniem w pozostałej częci pomieszczenia. Innymi słowy, nie należy pozostawać zbyt blisko jasnej lampy, wiecšcej prosto na ksišżkę. Poza zainstalowaniem lampy na biurku, dobrze jest zbilansować ogólny poziom wiatła w pomieszczeniu.
Dostępnoć materiałów
Aby twój mózg mógł ze spokojem zasišć" do pracy, powiniene zgromadzić pod rękš i wygodnie ułożyć wszystkie materiały, jakie będš ci potrzebne. Poza poprawš koncentracji i zrozumienia stanowić to będzie również bodziec psychologiczny. wiadomoć, że wszystkie materiały ułożone sš funkcjonalnie, zwiększa zadowolenie z tego, co robisz, i ułatwia wykonanie zadania.
Komfort fizyczny
Niech ci nie będzie zbyt wygodnie! Wiele osób szuka najwygodniejszego i najbardziej przytulnego fotela w domu, wykłada go nawet poduszkami, umieszcza z przodu podnóżek chcšc jeszcze bardziej się wycišgnšć, przygotowuje ciepłego drinka lub otwiera kilka piw i dopiero wtedy zasiada do dwugodzinnej intensywnej pracy - aby potem okazało się, że cały ten czas przedrzemali!
Najlepiej byłoby, gdyby twój fotel nie był ani zbyt twardy, ani za bardzo miękki, plecy powiniene mieć wyprostowane (pochylanie się powoduje ból i utrudnia właciwe robienie notatek) i ogólnie rzecz bioršc nie powiniene być zbyt zrelaksowany, ani też za bardzo spięty. Fotel powinien dawać ci oparcie i wymuszać właciwš postawę.
Wysokoć fotela i biurka
Wysokoć fotela i biurka sš bardzo istotne: fotel ma być na tyle wysoki, aby twoje uda ułożone były równolegle do podłogi lub nieznacznie wyżej. Dzięki temu główny ciężar podczas siedzenia przejęty zostanie przez odpowiednie koci znajdujšce się u podstawy bioder. Czasami niewielki stołek albo ksišżka telefoniczna mogš pomóc podnieć stopy na właciwy poziom. Biurko powinno mieć od 73 do 81 cm wysokoci; jego blat winien być około 20 cm wyżej niż siedzenie.
Odległoć oczu od czytanego tekstu
Odległoć oczu od czytanego tekstu powinna wynosić mniej więcej 50 cm; jest to odległoć naturalna, jeżeli siedzisz tak, jak opisano powyżej. Utrzymywanie tekstu w tej odległoci sprawia, że oczom łatwiej jest skupić się na grupach słów (patrz omówienie widzenia peryferyjnego na stronie 97). Zmniejsza to znacznie napięcie oczu i zapobiega bólom głowy spowodowanych czytaniem. Aby samemu się o tym przekonać, umieć palec wskazujšcy tuż przed oczami i spróbuj mu się przyjrzeć, potem popatrz na całš dłoń z odległoci około 46 cm. W pierwszym momencie odczujesz rzeczywisty fizyczny ból, a potem znacznš ulgę, nawet jeli obejmujesz wzrokiem" więcej.
Postawa
Postaraj się, aby obie stopy spoczywały płasko na podłodze. Plecy powinny być wyprostowane, a mięnie lekko rozcišgnięte. Niewielkie wygięcie pleców stanowić będzie podstawowe oparcie. Jeli spróbujesz siedzieć tak, że twoje plecy będš zbyt proste" lub zmniejszysz ich wygięcie, wkrótce się zmęczysz.