Aktywa o wartości rynkowej 10 mln zł mogą mieć wartość sprzedaży równą np. 12 mln zł.
Różnica w kwocie 2 mln może wynikać z wyjątkowego położenia geograficznego aktywów, ich specyfiki, kosztów związanych z utworzeniem lub zorganizowaniem nowych aktywów
Aby doszło do transakcji wartość ekonomiczna dla kupującego musi być równa lub wyższa niż wartość pozbycia się dla sprzedającego.
Wartość księgowa (book value)
Wartość księgowa to wartość ujęta w księgach rachunkowych zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości.
O ile wartość księgowa jest podstawowym rodzajem wartości wykorzystywanym na potrzeby rachunkowości, o tyle wartość ta ma niewielkie powiązanie z wartością ekonomiczną.
Wartość księgowa jest wartością historyczną. Na skutek upływu czasu oraz zmiany wewnętrznych i zewnętrznych warunków działalności firmy, w tym zwłaszcza inflacji wartość księgowa nie odzwierciedla danej wartości ekonomicznej.
Wartość odtworzeniowa (book value)
Wartość odtworzeniowa to kwota pieniężna konieczna do poniesienia w sytuacji zastąpienia istniejących aktywów identycznymi co do rodzaju.
Wartość odtworzeniowa jest kosztem zastąpienia dotychczasowego majątku nowym z uwzględnieniem stopnia zużycia (amortyzacji).
Podstawą ustalenia wartości odtworzeniowej jest znalezienie aktywów dokładnie odpowiadających aktywom podlegającym wycenie.
W praktyce większość rzeczowych aktywów materialnych jest przedmiotem zużycia fizycznego, technicznego, jak i moralnego, stąd znalezienie och odpowiedników może być niekiedy wręcz niemożliwe.
Zwykle istnieją duże problemy z ustaleniem bieżącego kosztu reprodukcji poszczególnych obiektów majątku przedsiębiorstwa.
Wartość zastąpienia (replacement value)
Wartość zastąpienia odzwierciedla koszt nabycia aktywów, pełniących podobną funkcję do funkcji wycenianych aktywów.
Nowe aktywa powinny być przy tym identyczne co do użyteczności.
Wartość zastąpienia jest w swojej istocie zbliżona do wartości odtworzeniowej.
Wartość odtworzeniowa kładzie nacisk na odtworzenie aktywów według rodzaju, natomiast wartość zastąpienia skupia się na zastąpieniu funkcji pełnionych przez poszczególne aktywa.
Wartość rynkowa (market value)
Wartość rynkowa to wartość aktywów będących przedmiotem obrotu na zorganizowanym rynku giełdowym lub pozagiełdowym.
Na tychże rynkach anonimowi partnerzy transakcji znajdują akceptowalne wartości poszczególnych aktywów,
Wartość rynkowa przedsiębiorstwa notowanego na giełdzie nazywana jest kapitalizacją.
Wartość rynkowa może być również interpretowana jako cena wymiany dobra lub usługi na rynku finansowym (niekoniecznie zorganizowanym).
Problem wartości rynkowej
Wartość rynkowa nie jest idealnym miernikiem w procesie wyceny przedsiębiorstwa.
Problemy:
Liczba akcji znajdujÄ…cych siÄ™ w obiegu (im mniej akcji w obiegu tym gorsza wycena)
Cena jednostkowa akcji
Płynność obrotu
Free Float (akcje w wolnym obrocie)
Efektywność i rozwój rynku
Ryzyko systemowe
Wartość rynkowa a sprawiedliwa wartość rynkowa
Pod pojęciem wartości rynkowej najczęściej rozumie się wartość określaną jako sprawiedliwą (efektywną) wartość rynkową (fair market value)
Sprawiedliwa wartość rynkowa to wyrażona w pieniądzu lub ekwiwalencie pieniądza cena, której kupujący mógłby oczekiwać, a sprzedający byłby gotów ją zaakceptować, o ile towar zostałby wystawiony na sprzedaż na otwartym rynku.
Wykład 20.03.2012
Sprawiedliwa wartość rynkowa – warunki zaistnienia
Kupujący i sprzedający nie są powiązani ze sobą organizacyjnie lub kapitałowo i nie stosują cen transferowych.
Na rynku występuje dostatecznie duża liczba kupujących i sprzedających.
Kupujący, jak i sprzedający są w posiadaniu wszelkich związanych z transakcją informacji oraz żaden z nich nie działa pod przymusem.
Sprawiedliwa wartość rynkowa to cena dobra lub usługi, która może wystąpić jedynie na aktywnym młynnym i efektownym rynku, składającym się z dużej liczby dobrze poinformowanych kupców i sprzedawców.
Problemy związane z wartością rynkową