UWAGA: OLEJEK O SILNYM DZIAłANIU, NIE STOSOWAĆ BEZ KONSULTACJI Z ARO-MATERAPEUTĄ.
Stosowanie w mieszankach aromaterapeutycznych
• Do masażu: reumatyzm, artretyzm, nerwobóle, przeziębienia, bronchit, zaburzenia w trawieniu, zatrucia pokarmowe, zmęczenie umysłowe, brak koncentracji.
• Do kąpieli: reumatyzm, artretyzm, nerwobóle, przeziębienia, bronchit, zaburzenia w trawieniu, zatrucia pokarmowe, zmęczenie umysłowe, brak koncentracji.
• Do kompresów: reumatyzm, artretyzm, nerwobóle.
• Do Inhalacji (kominki aromaterapeutyczne): nerwobóle, prze-ziębienia, bronchit, zaburzenia w trawieniu, zatrucia pokarmowe, zmęczenie umysłowe, brak koncentracji.
OLEJEK CYPRYSOWY
Olejek cyprysowy otrzymuje się z drzewa cyprysu włoskiego (Cup-ressus semperuirens var. stricta), rosnącego powszechnie w połud-niowej Francji, Włoszech, Hiszpanii i Algierze. Odmiana Cupressus semperuirens var. horizontalis, rosnąca często w pobliżu odmiany stricta, daje olejek znacznie gorszej jakości. Destylacji z parą wodną poddaje się młode gałązki, otrzymując olejek z wydajnością ok. 0,2%.
Właściwości i zastosowania
W domach starożytnych Rzymian i Greków układano gałązki cyp-rysów zarówno ze względu na ich miły zapach. Jak i własności uspokajające i dezynfekujące. Olejek cyprysowy ma wiele bardzo różnorodnych zalet. Przede wszystkim wpływa korzystnie na system krążenia i gospodarkę wodno-tłuszczową, znajdując zastosowanie w terapii cellulitis, żylaków, pękających naczyń, drętwienia kończyn. Własności przeciwbólowe i antyseptyczne są wykorzystywane przy reumatyzmie i artretyzmie, bólach menstruacyjnych, hemoroidach i ranach.
39
Te same własności powodują jego stosowanie w stanach zapalnych skóry, egzemach, a także przy nadmiernej potliwości. Jest znakomi-tym naturalnym dezodorantem. Ma działanie ściągające. Łagodzi również kaszel i udrożnią drogi oddechowe. Olejek cyprysowy jest stosowany w mieszankach dla pacjentek w okresie menopauzy (łago-dzi problemy fizyczne i psychiczne tego okresu). Ma ogólne działanie uspokajające, odprężające i łagodnie nasenne. Łagodzi napięcia ner-wowe. Wzmacnia system immunologiczny.
Objęty normą: Pollena-Aroma TWT 1980
W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego olejku.
UWAGA; NIE NALEŻY STOSOWAĆ W PIERWSZYCH MIESIĄCACH CIĄŻY.
Stosowanie w mieszankach aromaterapeutycznych
• Do masażu: celtulitis, żylaki i zaburzenia krążenia krwi, drętwie-nie kończyn, skurcze mięśni, reumatyzm, problemy menopauzy, bóle menstruacyjne, napięcia nerwowe, bezsenność, stres.
• Do kąpieli: zaburzenia krążenia krwi, żylaki, drętwienie kończyn, skurcze mięśni, pękanie naczyń, reumatyzm, napięcia nerwowe, bezsenność, problemy menopauzy, bóle menstruacyjne, przeziębie-nia, nadmierna potliwość, starzenie się skóry, hemoroidy.
• Do kompresów: hemoroidy, rany i skaleczenia, stany zapalne skóry, egzemy, żylaki.
• Do inhalacji (kominki aromaterapeutyczne): napięcia nerwowe, stres, bezsenność, rozdrażnienie, przeziębienia, kaszel, astma, okres menopauzy.
OLEJEK CYTRONELOWY
Olejek cytronelowy jawajski otrzymuje się przez destylację z parą wodną trawy Cymbpppgon minterionus Jowitt, uprawianej na Jawie. Odmiana pochodząca z Cejlonu jest gorszego gatunku. Z podsuszo-nego ziela otrzymuje się ok. 0,5% olejku.
Właściwości i zastosowania
Olejek cytronelowy ma własności terapeutyczne podobne do włas-ności olejku palmarozowego i bywają one stosowane zamiennie. Ole-40
lek cytronelowy jest silnym antyseptyklem, szczególnie przydatnym przy stanach zapalnych skóry. Ma również zastosowanie w mieszan-kach dezodoryzujących. Działa tonizująco i stymulujące przy zabu-rzeniach psychicznych powodowanych stresem. Jest dobrym insek-tycydem.
Objęty normą: ISO 3848
W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego olejku. Stosowanie w mieszankach aromaterapeutycznych
• Do masażu: napięcia nerwowe, stany lękowe, apatia, problemy menopauzy.
• Do kąpieli: napięcia nerwowe, depresje, stany lękowe, apatia, problemy menopauzy, stany zapalne skóry, wrzody, rany, dermatozy, egzemy, nieprzyjemny zapach potu.
• Do kompresów: stany zapalne skóry, wrzody, rany, dermatozy, egzemy, nieprzyjemny zapach potu.
• Do inhalacji (kominki aromaterapeutyczne): napięcia nerwowe, depresje, stany lękowe, apatie.
OLEJEK CYTRYNOWY
Olejek cytrynowy otrzymuje się z owoców drzewa cytrynowego (Cflnis Kmonum Risso), pochodzącego z Azji południowo-wschodniej. Na początku XII w. zaczęto uprawiać cytryny w Persji i Palestynie, a następnie we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. Dzi-siaj duże plantacje cytryn znajdują się w USA (Floryda, Kalifornia). w Brazylii i Argentynie. Co ciekawe, najbardziej odporne na choroby są cytryny szczepione na drzewach pomarańczy gorzkiej. Olejek otrzymuje się przez wyciskanie skórek owoców cytryny z wydajnością 0,3-0,7%. Olejek otrzymywany przez destylację z parą wodną skórek pozostałych po wyciśnięciu soku jest dużo gorszej jakości. Dobry olejek cytrynowy powinien zawierać około 3,8-5% cytralu. Do celów perfumeryjnych i spożywczych używa się olejku, z którego usunięto część terpenów lub terpenów i seskwiterpenów. Taki olejek może zawierać do 60% cytralu. Olejek cytrynowy ze względu na swoją cenę bywa fałszowany terpen-tyną, olejkiem lemongrasowym lub cytralem otrzymywanym z olejku
41