Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

d.d.1
nameserver 1d.d.d.2
Kiedy Twój komputer otrzymuje przypisany do niego adres IP (niezależnie od tego, czy jest to dynamiczny adres IP przyznawany automatycznie, poprzez serwer DHCP, czy też statyczny adres IP nadawany ręcznie przez administratora systemu), to otrzymuje również adresy IP serwerów nazw, z których powinien korzystać — i w zasadzie do tego sprowadza się zawartość poszczególnych wierszy pliku /etc/resolv.conf. Przykładowo, jeżeli chcemy się skontaktować z serwerem www.debian.org, to nasz komputer w pierwszej kolejności sprawdza, czy odpowiedni wpis znajduje się w pliku /etc/hosts. Jeżeli nie, to usiłuje uzyskać odpowiedni adres IP od serwera (bądź serwerów) DNS, zdefiniowanych w pliku /etc/resolv.conf — w naszym przypadku są to serwery o adresach 12.2.2.1 oraz 12.2.2.2.
W pliku /etc/resolv.conf możesz spotkać również jeszcze inny wpis: wiersz search.
Przed chwilą, dla uproszczenia powiedzieliśmy, że plik /etc/resolv.conf jest wykorzystywany w sytuacji, kiedy usiłujesz rozwiązać nazwę hosta, która nie została uprzednio zdefiniowana w pliku /etc/hosts. To nie jest do końca prawda. Wiersze rozpoczynające się od słowa kluczowego nameserver są wykorzystywane tylko i wyłącznie wtedy, kiedy usiłujesz rozwiązać nazwę hosta poprzez serwer DNS, natomiast jeżeli wiersz search został dopisany do pliku /etc/resolv.conf, to jest on wykorzystywany zawsze. Poniżej przedstawiamy przykład takiego wpisu (podobnie jak poprzednio, może on się znacznie różnić od tego, co znajdziesz w swojej wersji pliku).
search debian.org
Słowo kluczowe search informuje aplikację, że jeżeli odpowiednia nazwa hosta w ogóle nie zostanie odnaleziona (ani poprzez plik /etc/hosts, ani poprzez serwery DNS), to powinna ona ponownie rozpocząć poszukiwania, tym razem jednak poszukując hosta, którego D:\! AAA DZISIAJ\Debian GNU_Linux 3.1. Biblia\10 druk\r05.doc
(06-03-31) 161
162
Część I t Podstawy
nazwa została poszerzona o nazwę domeny (bądź kolejnych domen), zdefiniowaną w wierszu search i dodaną jako przyrostek nazwy hosta. Przyjrzyj się teraz poniższemu zapisowi sesji powłoki:
helion@debian:~$ cat /etc/resolv.conf
nameserver 24.1D3.23.
nameserver 24.1D3.22. 7
helion@debian:~$ host www
www does not exist, try again
helion@debian:~$ editor /etc/resolv.conf
(...teraz dodaj do pliku wiersz: search debian.org)
helion@debian:~$ cat /etc/resolv.conf
search debian.org
nameserver 24.1D3.23.
nameserver 24.1D3.22. 7
helion@debian:~$ host www
www.debian.org A 192.2D.2d .1d
helion@debian:~$
Jak widać, bez wiersza search Twój komputer nie był w stanie prawidłowo rozwiązać nazwy hosta www — co nie powinno być raczej dla nikogo zaskoczeniem; w sieci Internet nie istnieje żaden komputer, którego pełna nazwa brzmiałaby po prostu www. Jeżeli teraz dodaliśmy do pliku /etc/resolv.conf dodatkowy wiersz search debian.org, to aplikacja próbująca rozwiązać nazwę najpierw spróbuje znaleźć ją „tradycyjnymi” niejako metodami (poprzez plik /etc/hosts i odpytanie serwera DNS), a następnie spróbuje odnaleźć właściwy host, dodając do jego nazwy www nazwę domeny podaną po słowie kluczowym search. Krótko mówiąc, w pierwszym przebiegu aplikacja usiłuje rozwiązać nazwę www (co jej się nie udaje), a następnie dodaje do nazwy hosta nazwę domeny i usiłuje rozwiązać nazwę www.debian.org — co tym razem zostaje uwieńczone powodzeniem.
W pojedynczym wierszu zawierającym słowo kluczowe search możesz zamieszczać cały szereg nazw domen; będą one kolejno wybierane i testowane dopóty, dopóki któraś z prób nie zakończy się pomyślnie, bądź też żadna z nazw domen nie przyniesie ocze-kiwanego rozwiązania.
Intenfensy sieoiowe
Jak zapewne pamiętasz, podczas procesu instalacji systemu Debian przechodziłeś przez proces konfiguracji połączenia sieciowego. Proces ten polegał w głównej mierze na odpowiedniej konfiguracji interfejsu sieciowego, co jest żargonowym określeniem całej klasy urządzeń systemu Linux pozwalających na wzajemną komunikację z innymi komputerami. Nietrudno się domyślić, że umiejętności sprawdzania, testowania, konfiguracji oraz naprawiania urządzeń sieciowych jest niezbędna do prawidłowego zarzą-
dzania mechanizmami komunikacji sieciowej. Aby przekonać się, jakie interfejsy sieciowe są dostępne na Twoim komputerze, powinieneś wykonać polecenie sudo ifconfig.
helion@debian:~$ sudo ifconfig
ethd Link encap:ethernet HWaddr dd:dd:21: D:4B:Be
inet addr:192.1 e.1.1 Bcast:192.1 e.1.2DD Mask:2DD.2DD.2DD.d
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1Ddd Metric:1
RX packets:342De24 errors:d dropped:d overruns:d frame:d
TX packets:214d112 errors:d dropped:d overruns:d carrier:d
162 (06-03-31)
D:\! AAA DZISIAJ\Debian GNU_Linux 3.1. Biblia\10 druk\r05.doc
Rozdział 5. t Podstawy zarządzania systemem Pedian y zarindz 163
collisions:d txqueuelen:1ddd