Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.

Zależy to od indywidualnej interpretacji wegetarianizmu. Wszystkie jednakże diety wegetariańskie bogate są w błonnik i zazwyczaj problem białka staje się mniej ostry niż w diecie wegańskiej, ponieważ wegetarianie spożywają pewną ilość protein zwierzęcych, a wraz z nimi witaminę B^, a także swobodnie i bez ograniczeń używają produktów sojowych -tofu i miso. Ogólnie rzecz biorąc, dieta wegetariańska okazuje się skuteczna w tym, że obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy naczyń i chorobom serca, łagodzi zaparcia, zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego, raka sutka i kamicy nerkowej. Zapobiega również osteoporozie - wiadomo, że dieta o wysokiej zawartości białka i cukru pobudza wydalanie wapnia z moczem.
 
DIETY NISKOKALORYCZNE
Badania wykazały, że diety niskokaloryczne uzupełniane odpowiednimi preparatami odżywczymi przedłużają życie zwierzętom laboratoryjnym. Młode zwierzęta, którym ograniczano normalną dietę do 60%, żyły o 50% dłużej niż te, które jadły bez żadnych ograniczeń. Co więcej, jedzące mniej były zdrowsze i dłużej zachowy-
waty młodość. Odmładzający efekt ograniczania ilości kalorii odkryto już w 1934 roku, ale jeszcze do niedawna nie wiedziano, na czym on polega. Obecnie badacze wykazali, że ograniczenia w spożywaniu pokarmów opóźniają starzenie się szyszynki, gruczołu, który wytwarza melatoninę, hormon mający wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, którego produkcja maleje z wiekiem. Z badań wykonanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika, że ludzie z nadwagą żyją statystycznie krócej, natomiast osoby z wagą poniżej przeciętnej - dłużej.
 
DOLOMIT
Jest to skała powstała z połączenia węglanu wapnia i magnezu. Preparaty dolomitowe sprzedaje się w sklepach ze zdrową żywnością w postaci tabletek, które zawierają w przybliżeniu dwie trzecie węglanu wapnia i jedną trzecią węglanu magnezu. Tabletki dolomitu działają silnie alkalizująco i uzupełniają w organizmie zarówno poziom magnezu, jak wapnia. Przyjmowane po posiłku pomagają w przypadku nadkwaśności żołądka i zgagi. Szybsze skutki daje wtedy dolomit w postaci proszku; można też pogryźć tabletki przed połknięciem.
We wczesnych latach osiemdziesiątych amerykański Urząd do spraw Kontroli Żywności i Leków (FDA) zalecił ograniczenie używania dolomitu ze względu na możliwą wysoką zawartość ołowiu w tabletkach. Ostatnie badania wykazały jednak, że nie zawierają one więcej ołowiu niż 70 innych rodzajów badanych preparatów wapniowych.
Dolomit powinien być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe, ponieważ dzieci poniżej szóstego roku życia gorzej tolerują ołów niż dorośli. Najlepiej kupować dolomit produkowany przez renomowane firmy, które gwarantują jego czystość.
 
DONG QUAI
Zioło chińskie, którego liście od wieków stosowano w Chinach w leczeniu chorób kobiecych. Ostatnio także na Zachodzie docenionojego działanie utrzymujące równowagę aktywności estrogenu i wzmacniające macicę. Dong quai stosuje się w dolegliwościach kobiecych, takich jak nagłe przypływy gorąca w czasie menopauzy, napięcie przedmiesiączkowe i suchość pochwy. Zażywa się go także, aby zapewnić prawidłowy przebieg ciąży i szczęśliwe rozwiązanie.
Dostępny w sklepach ze zdrową żywnością w postaci kapsułek, czasem także w połączeniu z innymi ziołami.
 
DOPAMINA
Jest to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, które przenoszą informacje między komórkami nerwowymi w mózgu. Używając dopaminy jako przekaźnika nerwowego (system dopaminergiczny) komórki nerwowe uwalniają hormon potrzebny nie tylko w procesie wzrostu i odzyskiwania zdrowia, ale także niezbędny dla właściwego funkcjonowania układu odpornościowego przez całe życie. Niedobór dopaminy stwierdza się u niektórych kobiet cierpiących z powodu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a także w chorobie Parkinsona, kiedy występuje niekontrolowane drżenie kończyn. Skutecznym lekiem w wielu przypadkach jest L-do-pa, aminokwas, który w mózgu ulega przemianie w dopaminę (i norepinefrynę).
 
DROŻDŻE PIWNE
Są to mikroorganizmy jednokomórkowe, pierwotnie były produktem ubocznym procesu wytwarzania piwa, które warzy się z chmielu, ziarna zbóż i słodu. Obecnie, ponieważ stwierdzono ich wysokie walory odżywcze, produkowane są specjalnie jako dodatek pokarmowy. Najlepsze są drożdże „klasy pierwszej", rosnące na pożywce z melasy bądź buraka cukrowego, odznaczające się przyjemnym smakiem.
Drożdże piwne to prawidłowo zrównoważony pokarm, zawierający niezwykle skoncentrowane ilości witamin z grupy B, nawet w niektórych przypadkach witaminę b12. Białko drożdży, stanowiące 45% ich masy, zawiera 17 aminokwasów, łącznie z wszystkimi niezbędnymi; są drożdże także zasobnym źródłem DNA i RNA, które stanowią 12% ich suchej masy. Ponadto znajduje się w nich mnóstwo minerałów i pierwiastków śladowych, na przykład bardzo dużo żelaza i miedzi, przydatnych w leczeniu anemii. Drożdże zawierają też dużą ilość chromu oraz czynnik tolerancji glukozy (GTF), który działa korzystnie w przypadku cukrzycy i hipo-glikemii. Znajduje się w nich również selen; niektóre drożdże hoduje się na pożywkach zawierających ten pierwiastek, toteż nazywa sieje „drożdżami wzbogaconymi w selen", który w tej postaci jest szczególnie łatwo przyswajalny. Na początku kuracji powinno się przyjmować dziennie niewielkie ilości drożdży, a potem, kiedy organizm zaadaptuje się, można stopniowo zwiększać dawkę.
Dodatki drożdżowe dostępne są w formie tabletek, płatków i mączki w sklepach ze zdrową żywnością.
Uwaga: Przyjmowanie drożdży piwnych przeciwwskazane jest w przypadku zakażenia drożdżakami.
 
DYNIA