Historia wymaga pasterzy, nie rzeźników.


Ponieważ z reguły pozbawione są one błędów dostrzeżonych w wersjach wcześniejszych lub umożliwiają one wydajniejszą pracę urządzenia, należy dbać o to, aby aktualizować sterowniki urządzeń zainstalowanych w komputerze.
W tym celu należy:
1. Uruchomić Menedżera Urządzeń.
Innym sposobem otworzenia Menedżera urządzeń jest zaznaczenie obecnej w menu Start ikony Mój komputer, naciśnięcie prawego przycisku myszki i z menu kontekstowego wybranie opcji Właściwości. W oknie dialogowym Właściwości systemu należy kliknąć kartę Sprzęt, a następnie przycisk Menedżer urządzeń.
2. Zaznaczyć i kliknąć prawym przyciskiem myszy urządzenie, którego sterownik chcemy zaktualizować.
3. Na karcie właściwości danego urządzenia wybrać zakładkę Sterownik i kliknąć przycisk Aktualizuj sterownik.
Uruchomiony zostanie kreator przeprowadzający nas przez proces aktualizacji sterownika.
Rysunek 3.2. Zakładka
właściwości karty grafiki z
zaznaczonym przyciskiem
Aktualizuj sterownik


Rozdział 3 ♦ Konfiguracja środowiska użytkownika 36


Przywracanie poprzedniej wersji sterownika
Jednym z nowych rozwiązań systemu Windows XP jest możliwość łatwego przywrócenia poprzedniej wersji sterownika. Jeżeli po zainstalowaniu nowej wersji sterownika dla danego urządzenia okazało się, że urządzenie nie działa prawidłowo, możemy, wybierając dostępną na karcie właściwości danego urządzenia opcję Przywróć sterownik, przywrócić poprzednią, sprawdzoną wersję sterownika danego urządzenia. Jest to możliwe, dlatego że system Windows XP automatycznie wykonuje kopię wszystkich nadpisywanych przez użytkownika plików systemowych. Mechanizm przywracania poprzedniej wersji sterowników wykorzystuje zarówno utworzone w ten sposób kopie plików, jak i pliki instalacyjne systemu. Tak więc podczas przeprowadzania tej operacji prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o udostępnienie płyty instalacyjnej systemu operacyjnego.
Podpisywanie sterowników
Ponieważ próba zainstalowania sterowników, które nie są w 100% zgodne z systemem operacyjnym może prowadzić do wielu problemów (zaczynając od wadliwie działającego urządzenia, a na awarii całego systemu kończąc), firma Microsoft podpisuje cyfrowo te sterowniki, które przeszły testy zgodności przeprowadzone w jej laboratoriach. Podpis taki gwarantuje, że dana wersja sterownika jest zgodna z systemem operacyjnym oraz że zainstalowany sterownik nie zostanie przypadkowo zastąpiony podczas zmiany w konfiguracji systemu.
Domyślnie, system Windows XP jest skonfigurowany tak, aby ostrzegał przed próbą zainstalowania nie podpisanego sterownika.
Ustawienia te można zmienić, tak jak zostało to pokazane na rysunku 3.3. Aby wywołać zakładkę Opcje podpisywania sterowników, należy:
1. Zaznaczyć dostępną z menu Start ikonę Mój komputer.
2. Z menu kontekstowego wybrać opcje Właściwości. Na zakładce Sprzęt znajduje się przycisk Podpisywanie
sterowników — kliknięcie go spowoduje wywołanie żądanej zakładki.
Rysunek 3.3. Wybierając opcję
Zablokuj mamy pewność, że w
systemie nie zostaną
zainstalowane niesprawdzone
sterowniki





Konfiguracja środowiska użytkownika
Środowisko użytkownika systemu Windows XP został gruntownie zmienione zarówno w porównaniu z systemami Windows 9x, jak i Windows 2000.
Największemu przeobrażeniu wśród elementów pulpitu uległo menu Start oraz pasek zadań. Obecnie menu Start składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera ikony domyślnej przeglądarki stron WWW i domyślnego programu pocztowego oraz najczęściej uruchamiane programy, druga — ikony z serii „Mój...” oraz rozwijane menu Wszystkie Programy. Tam znajdziemy odnośniki do zainstalowanych przez nas aplikacji. Zmienione menu Start ułatwia dotarcie do najczęściej używanych aplikacji, folderów systemowych oraz dokumentów. Technologia Web View, poprzez system powiązań tematycznych i rzeczowych, umożliwia szybkie modyfikowanie każdego elementu systemu. Obecna jest ona nawet w tak tradycyjnym elemencie interfejsu jak Eksplorator.
37 ABC Systemu Windows XP

Podstrony